فرم فعالسازی لوح آموزشی

ماساژ

آموزش ماساژ

تویی نا

تویی نا چیست؟

واژه tuina از دو کلمه tui (pushing) به معنای هل دادن و na(grasping) به معنای گرفتن تشکیل شده است. طب سنتی چینی ((TCM از پنج روش تشکیل شده است: 1. طب گیاهی 2. طب سوزنی 3. تای چی یا چی گونک¬¬(در بعضی از مراجع، فنگ شویی را هم در این دسته قرار می دهند) 4. Tuina 5. رژیم درمانی
ماساژ tuina ریشه آن به چین باستان بر¬می گردد، اما در غرب جدید است. ریشه این ماساژ به 3000 سال پیش باز ¬می-گردد، به همین دلیل آن را مادربزرگ همه سبک¬های امروزی ماساژ از جمله استئوپاتی تا شیاتسو و طب فشاری(Acupressure) می¬دانند. هدف این ماساژ رساندن بدن به تعادل بر اساس تئوری¬های Qi¬¬¬(انرژی)، Yin and young و پنج عنصر(5element) می¬باشد.

ماساژ تویی نا

ماساژ تویی نا

ماسورهای متخصص در Tuina باید با طب سنتی چینی آشنا باشند. در این طب سه تئوری Qi، Yin and young و 5element وجود دارد که هرکدام به تنهایی قابل بحث فراوان است. از روش¬های تشخیص در Tuina می¬توان به مشاهده (مانند مشاهده¬ی زبان، صورت، گوش، وضعیت ساختاری بدن بیمار مانند ستون فقرات، دامنه حرکت مفاصل، شکل بدن و …)، لمس (مانند لمس قسمت¬های مختلف بدن، نبض گرفتن، لمس برای تشخیص در گرم یا سرد بودن، متورم یا عادی بودن بافت، لمس برای یافتن نقاط حساس(Ahshipoint)، بوئیدن، شنیدن، مزه کردن، مشاوره دادن و …) نام برد.
بعد از تشخیص در Tuina، فرد باید با تکنیک¬های مورد استفاده در این ماساژ به خوبی آشنا باشد که با توجه به تشخیص سندرم بر اساس سیستم Sanjiao، اصول هشت¬گانه و … تکنیک¬های مورد نظر را انتخاب کند. با توجه به اینکه عامل بیماری با تئوری¬های باد، سرما، گرما، رطوبت و خشکی، زیادی یا کمبود، انسداد انرژی یا خون باشد، سرعت، ریتم، قدرت و جهت تکنیک¬های Tuina تغییر می¬کند و با توجه به تشخیص سندرم، برای بهبودی نقاط طب سوزنی با یکدیگر ترکیب می¬شوند.
افراد مراجعه¬کننده اغلب جزء موارد پیچیده با چندین سندرم مختلف هستند. برای مثال فرد به علت کمر درد مراجعه می-کند که بعد از مشاوره متخصص به این نتیجه می¬رسد که فرد مورد¬ نظر علاوه بر کمردرد دچار یبوست، زانو درد، سر¬درد، گرگرفتگی و احساس سنگینی در اندام¬ها نیز می¬باشد. در این حالت متخصص باید در طی جلسات کلیه مشکلات فرد مراجعه کننده را بهبود بخشد. به همین دلیل ماساژ Tuina جزء طب مکمل محسوب می¬گردد.

نظرات

  • 6
  • 7
  • 2.6

    Score
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *