اثر طب سوزنی در درمان كمردرد

یك بررسی وسیع نشان داده ‌است كه طب سوزنی برای تسكین كمردرد، موثر و مقرون به صرفه است.

طب سوزنی

دكتر كلودیا ویت از مركز پزشكی دانشگاه چاریت در برلین و همكارانش كه این تحقیق را انجام داده‌اند،:” طب سوزنی باید به عنوان یك گزینه ی موثر در تدابیر درمانی برای  بیماران مبتلا به كمردرد مزمن در نظر گرفته شود.”

بیماران برای درمان كمردرد مداوم به طور چشمگیری به شیوه‌های طب مكمل، به خصوص طب سوزنی روی آورده‌اند، اما بررسی‌ها در مورد تاثیر بخش بودن طب سوزنی نتایج متناقضی به دست داده است.

این محققان برای بررسی اثربخشی و مقرون به صرفه بودن استفاده طب سوزنی همراه با مراقبت‌های معمول كمردرد، بیش از یازده هزار فرد مبتلا به كمردرد مداوم  را وارد تحقیق خود كردند.

در گروه درمانی، بیماران در طول یك دوره ی سه ماهه  تا 15 جلسه درمان با طب سوزنی را دریافت می‌كردند و سه ماه پس از آن مورد پیگیری قرار می‌گرفتند.

پس از این دوره، در بیمارانی كه در گروه درمان قرار داشتند، به طور قابل توجهی نسبت به گروه شاهد(گروهی که تحت درمان با طب سوزنی قرار نگرفته بودند)، عملکرد كمر به حال عادی بازگشته بود و درد تسكین پیدا كرده بود.

طب سوزنی نسبت به مراقبت‌های معمول برای درمان كمردرد هزینه بیشتری در بر داشت، اما با توجه به افزایش میزان بهبودی در بیماران، شیوه‌ای مقرون به صرفه به نظر می‌رسید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *