ماساژ و درمان ریزش مو

حدود یک سوم مردان در طول زندگی خود با پدیده طاسی یا نازک‌شدن موهای سر مواجه می‌شوند.

برخی از زنان نیز در طول زندگی خود با ریزش مو و کاهش تارها یا نازک شدن آن‌ها روبه‌رو می‌شوند و برای درمان آن شیوه‌های مختلفی از قبیل مصرف داروهای شیمیایی استفاده از گیاهان دارویی ماساژ و… را تجربه می‌کنند.

حدود یک سوم مردان در طول زندگی خود با پدیده طاسی یا نازک‌شدن موهای سر مواجه می‌شوند.

برخی از زنان نیز در طول زندگی خود با ریزش مو و کاهش تارها یا نازک شدن آن‌ها روبه‌رو می‌شوند و برای درمان آن شیوه‌های مختلفی از قبیل مصرف داروهای شیمیایی استفاده از گیاهان دارویی ماساژ و… را تجربه می‌کنند.

ریزش مو در زنان و مردان دلایل مختلفی دارد از میان شایع‌ترین دلایل بروز ریزش مو در زنان و مردان می‌توان به استرس فشارهای عصبی بیماری‌های پوستی رژیم نامناسب غذایی استفاده از مواد ‌مخدر و سیگار اشاره کرد.

به اعتقاد درمانگران مکاتب درمانی طبیعی استفاده از ماساژ در درمان ریزش مو در صورتی که یکی از دلایل ذکر شده عامل آن باشد می‌تواند روند درمان ریزش مو را تسریع کند.

درمانگر با افزایش جریان گردش خون در ناحیه سر و از بین‌بردن تنش‌های عصبی در اعصاب این ناحیه به درمان ریزش مو کمک می‌کند.

ماساژ سر با روغن رزماری :

برای ارائه ماساژ ضد‌ریزش مو می‌توانید از 2 روش استفاده کنید. درروش اول می‌توانید تکنیک‌ها و ماساژهای ارائه شده را بدون روغن و با کمک سرانگشتان دست به آرامی روی نقاط مشخص شده ارائه کنید و در روش دوم می‌توانید .

این تکنیک‌ها را با کمک عصاره یا اسانس رزماری یکی از گیاهانی که موجب تقویت ریشه و ساقه مو و افزایش رشد مو می‌شود انجام دهید. طی مراحل ارائه ماساژ مراقب باشید که فشار سرانگشتان دست‌تان به حدی باشد که موجب کنده‌شدن ریشه مو و جدا شدن تار مو از سر نشود.

ماساژ محل رویش موها :

در مرکز سر نقاطی وجود دارد که از دیدگاه مکاتب درمانی طب‌های شرقی بخش بزرگی از انرژی رویش موها در این نقطه تامین می‌شود.

درمانگران برای پیشگیری از ریزش مو و افزایش توان و انرژی ریشه‌های مو در پوست سر این ناحیه را ماساژ می‌دهند.

برای ارائه ماساژ به این نقاط کافی است در مرکز سر خطی را متصور شوید که بلندترین نقطه گوش چپ را به بلندترین نقطه گوش راست متصل می‌کند و در مسیر این خط با کمک انگشت شست که با روغن رزماری آغشته است.

به آرامی نقاط روی این خط را دایره وار ماساژ دهید دقت کنید برای ماساژ دادن موها باید از انتهای بند اول و دوم انگشتان دست برای ماساژ استفاده کنید.

مقاومت ریشه مو را افزایش دهید :

در این مرحله برای افزایش مقاومت ریشه موها و تحریک آن‌ها برای رشد بیشتر و بهتر کافی است با کمک انگشت شست و حرکت‌های دایره وار 2 نقطه‌ای که روی شکل به آن‌ها اشاره شده را ماساژ دهید.

برای پیدا‌کردن این 2 نقطه کافی است 4 انگشت نیمه باز را از بالای گوش روی سر گذاشته و نقطه‌ای را که انگشت کوچک روی آن قرار می‌گیرد با کمک انگشت شست و با حرکت‌های دایره وار آهسته و آرام با عصاره رزماری ماساژ دهید.

مراقب باشید که فشار سرانگشت‌تان به‌گونه‌ای باشد که موجب آسیب دیدن ریشه و ساقه موها نشود.

تقویت اعصاب سر در 3 دقیقه :

ایجاد آرامش و تخلیه فشار و استرس از اعصاب سر یکی دیگر از روش‌هایی است که به بهبود رویش موها و عملکرد پیازهای مو کمک می‌کند.

این روش در شرایطی که دلیل ریزش موها عصبی و ناشی از فشارهای روحی است بسیار موثر است. در این حالت کافی است با کمک نرمی انگشتان شست آخرین محل رویش موها در ناحیه پشت سر را ماساژ داده و این کار را به‌مدت 2 تا 3 دقیقه تکرار کنید.

این نقطه را 3 دقیقه ماساژ دهید :

در این مرحله از بیمار خود بخواهید که به روی شکم روی تشک ماساژ دراز بکشد. در این مرحله با مشخص کردن نقطه‌ای که بین استخوان 2 کتف و روی مهره سوم ستون فقرات قرار دارد به ارائه ماساژ بپردازید.

برای این منظور کافی است هر 2 انگشت شست را به‌صورت همزمان روی نقاط مشخص شده قرار دهید و با میزان فشار متعادل که موجب آزار بیمار نشود این نقطه را به آرامی ماساژ دهید .

و به مرور در طول جریان ماساژ فشارها را عمیق‌تر کنید تا جایی که بیمار احساس رضایت داشته باشد این ماساژ را به‌مدت 3 دقیقه روی بیمار تکرار کنید.

ترشح هورمون‌ها را تنظیم کنید :

در آخرین مرحله از ماساژ از بیمار بخواهید که به پشت روی تشک ماساژ دراز بکشد.

در این مرحله به اندازه 4 انگشت بسته از زیر ناف بیمار، نقطه‌ای وجود دارد که به تنظیم هورمون‌ها و ترشحات درونی بیمار مرتبط است.

این نقطه را به‌مدت یک تا 3 دقیقه با کمک انگشتان هر 2 دست خیلی آرام و آهسته ماساژ دهید.

کافی است سرانگشتان دست راست را روی این نقطه قرار داده و با قرار دادن سرانگشتان دست چپ به روی آن این نقطه را به آرامی ماساژ دهید. ارائه ماساژ به این نقطه موجب تنظیم ترشح هورمون‌های داخلی و بهبود رشد موها در سر می‌شود.

ماساژ و درمان ریزش مو

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *