حرفه‌های مختلف و ماساژ

اکنون ماساژ به عنوان بخشی از سبک زندگی سالم و یک  عمل مهم در بهبود و مراقبت از خود مورد پذیرش قرار گرفته است. بنابراین دور از ذهن نمی‌باشد که افراد با مدارک تحصیلی مختلف و مشاغل متنوع به این حیطه کاری ورود پیدا کنند و از آن در کنار حرفه خودشان جهت بهبود مسیر شغلی‌شان و رضایت مخاطبان‌شان استفاده کنند.

در ادامه بیان شده است که کدام سبک‌های ماساژ در کدام حرفه‌ها بیشترین کاربرد را خواهند داشت.

 

ماسورها با توجه به هدف کاری و میزان علاقمندی خود، می‌توانند تمامی دوره‌ها را با علم به اینکه گذراندن پیش‌نیازها لازمه‌ی انجام یک ماساژ حرفه‌ای متناسب با ویژگی‌های مشتریان می‌باشد؛ بگذرانند.

 

به دلیل عوارض جانبیِ داروهای مخدر، امروزه درمان‌های غیردارویی توجه سیستم‌های پرستاری و مامایی را به خود جلب کرده است و بیماران نیز علاقمند به استفاده از درمان‌های جایگزین می‌باشند. به دلیل اهمیت کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی در بیماران، عوارض اضطراب بر سیر بهبود بیمار و با توجه به اینکه مداخلات درمانی مکمل، بر عهده‌ی پرستاران است و این نوع درمان، نشان دهنده‌ی هنر پرستاری است که باید در کنار دانش پرستاری، مراقبت‌های درمانی بیشتر و مؤثرتری را برای بیماران فراهم آورد، همچنین از آنجا که بررسی مطالعات مختلف شواهدی مبنی بر فواید ماساژ دست و پا در تسکین درد زایمان یافت شده است؛ ماساژ در بین پرستاران و ماماها، اهمیت فراوانی یافته است.

از جمله سبک‌های با اهمیت و مورد استفاده در این حرفه‌ها، ماساژ رفلکسولوژی، سوئدی، سرهندی، شیاتسو، توئینا، ماساژ نوزاد و ماساژ بارداری می‌باشد. در ادامه در همین صفحه قسمت دوره‌ها، می‌توانید اطلاعات لازم را بدست بیاورید.

 

امروزه ماساژ به طور معمول به منظور کمک به ورزشکاران برای این که از نظر فکری و  جسمی برای وقایع آینده آماده شوند، پیشنهاد شده است. با وجود این که ماساژ در مورد چندین عامل خطر جراحتی (عوامل مرتبط با خطر جراحت و آسیب دیدگی) همچون افزایش دامنه‌ی حرکت، کاهش درد و تشویش سودمند بوده، مدارک شفافی وجود دارد که ماساژ می‌تواند عملکرد را بهبود بخشد، به ریکاوری کمک کند یا از آسیب عضلانی جلوگیری نماید. اگرچه بهبود عملکرد ممکن است هدف اولیه‌ی ماساژ برای ورزشکاران باشد، اما پیشگیری از آسیب، هدف اصلی برای پزشکان طب ورزشی محسوب می‌شود.

افراد شاغل در حیطه تربیت بدنی، می‌توانند بنابر علاقه‌ی خود تمامی سبک‌های ماساژ را آموزش ببینند.

آموزش ماساژ و نحوه تأثیرپذیری بدن از حرکت به صورت جدی در طب سنتی ایران مطرح بوده است و پزشکان ایرانی حرکت و ماساژ را یکی از اصول حفظ تندرستی ذکر کرده‌اند. دانشمندان طب ایرانی از ماساژ برای مقابله با اختلالاتی که در بدن بوجود می‌آمد مانند غلبه سردی، ازدیاد مواد ریحی یعنی نفخ و باد، تغییر جریان گردش مواد در بدن و تحلیل رطوبت‌های ضروری بدن، بهره می‌بردند. این ماساژها به سبک‌های متفاوتی برای درمان انواع بیماری‌ها به صورت پرفشار، طولانی‌مدت، ملایم و ضعیف، متناسب با سن، تفاوت‌های بدنی و نوع بیماری انجام می‌شود و از مواد مختلفی مانند انواع روغن‌های درمانی و گیاهان دارویی، برای تسریع روند درمان ماساژ استفاده می‌کنند.

افراد شاغل در این زمینه‌، نیز می‌توانند تمامی سبک‌ها را برای یادگیری انتخاب کنند، از جمله سبک‌های پرکاربردتر برای ایشان، بادکش، شیاتسو، توئینا و دیپ‌تیشو می‌باشد.

روش‌های بسیاری برای مقابله با پیری در دنیای مدرن ما وجود دارد. یکی از رایج‌ترین موارد نادیده گرفته شده، زیبایی صورت می‌باشد. ماساژ صورت، یک بخش اساسی در مراقبت از پوست است. در دنیایی مملو از نگرانی و استرس، محیطی مملو از آلودگی و مواد شیمیایی سمی، ما باید وقت بگذاریم تا از خود مراقبت کنیم. به داشتن چهره به عنوان ابزاری برای “کیفیت زندگی” فکر کنید و از آن به نفع خود استفاده کنید. وقت خود را برای خود اختصاص دهید و کارهای بیشتری برای خانواده، دوستان، شغل و زندگی خود داشته باشید. افرادی که در حیطه مراقبت و زیبایی کار می‌کنند، می‌توانند با یادگیری ماساژ صورت؛ زیبایی افزونتر را به دیگران هدیه دهند.

در کنار ماساژ صورت، ماساژهای کاربر، سوئدی، سرهندی، لاغری، و ماساژ رفلکسولوژی پرکاربردترین سبک‌های ماساژ برای شاغلین در این حرفه می‌باشد.

ماساژ و انواع آن

ماساژ، یک اصطلاح عمومی برای فشار دادن، مالش و دستکاری پوست، ماهیچه، تاندون و رباط‌ها است. ماسورها، معمولا از دست و انگشتان خود برای ماساژ استفاده می‌کنند، اما ممکن است از ساعد، آرنج و حتی پا نیز استفاده شود. ماساژ ممکن است از نوازش آرام تا فشار عمیق باشد.  چه کسی دوست ندارد که ماهیچه‌هایش را ورز دهند و با ماساژ به بالاترین میزان آرامش دست پیدا کند؟ اخیراً تغییرات بزرگی در دیدگاه‌های افراد به وجود آمده است. ماساژ به عنوان یک فعالیت لوکس در نظر گرفته می‌شد برای کسانی که می‌­خواستند چیز متفاوتی را تجربه کنند. امروزه، بیشتر و بیشتر مردم می‌خواهند که ماساژ را یاد بگیرند- برای کمک به دوستان و خانوادشان، یاد می‌گیرند برای کار کردن روی خودشان یا این که کار خود را در ماساژ شروع کنند (ماساژ را حرفه خود کنند). اکنون که مزایای بهبودی آن به طور گسترده‌ای شناخته شده است، بیشتر مردم می‌خواهند  یاد بگیرند که چگونه ماساژ را در منزل انجام دهند.

از جمله این انواع رایج را می‌توانید در  بخش بعدی مطالعه بفرمایید.

دوره‌های پیش نیاز

برای این که بتوانید به عنوان یک ماسور و یا ماسوز حرفه‌ای فعالیت داشته باشید باید در زمینه شیوه‌های زندگی سالم، اصطلاحات تخصصی، آناتومی و فیزیولوژی، کنزیولوژی، مدیریت تجارت و اخلاق حرفه‌ای اطلاعات جامعی کسب نمایید. به عنوان یک ماسور، باید درک اساسی از نحوه عملکرد بدن داشته باشید. همچنین حرفه‌ای‌ها می‌دانند که اعتبار آن‌ها نه تنها به صلاحیت‌های فنی، بلکه به اعتماد عمومی نیز بستگی دارد و باید بتوانند کسب و کار خود را به شیوه‌ای مناسب مدیریت کنند.

در آسپیان، شما تمامی این پیش نیازها را  فرا خواهید گرفت.

دوره‌های عمومی یا مقدماتی

در لیست متنوع دوره‌های آموزشگاه آسپیان، تعدادی از دوره‌ها، به عنوان دوره‌های عمومی نام برده می‌شوند، دوره‌هایی که برای شروع کار مناسب می‌باشند و برای کسانی که می‌خواهند در این حرفه فعالیت کنند، گذراندن آن الزامی می‌باشد. این دوره‌ها به عنوان پایه ماساژ بوده و دوره کاربر ماساژ که جزء این طبقه می‌باشد، به عنوان مجوز برای فعالیت محسوب می‌گردد. کسانی که می خواهند حرفه‌ای شوند، علاوه بر گذراندن دوره‌های عمومی، باید دوره‌های تخصصی را نیز آموزش ببینند.

دوره‌های تخصصی

این تقسیم‌بندی از دوره‌ها، مختص افرادی است که به ماساژ به عنوان یک حرفه تخصصی می‌نگرند و در تلاش هستند که بتوانند به بهبود افراد کمک کنند، در حرفه‌شان پیشرفت کنند و به عنوان یک متخصص ماساژ فعالیت کنند و از همه مهم‌تر این که چشم‌انداز وسیعی نسبت به شغلشان دارند.