انواع بادکش در طب چینی و نحوه کارکرد آن

انواع بادکش در طب چینی و نحوه کارکرد آن

طب مکمل و جایگزین یا CAM (Complementary and Alternative Medicine) در سراسر جهان و در هر فرهنگی به خوبی شناخته شده است. CAM یک اصطلاح فراگیر است. که مجموعه وسیعی از گزینه‌های درمانی را در بر می‌گیرد. که مکمل درمان‌های مرسوم برای کمک به کاهش علائم است. درمان‌های CAM به مجموعه‌ی بسیار زیادی از شرایط بیماری می‌پردازند. آن‌ها بستری را فراهم می‌کنند که نقش مهمی در سلامت و رفاه انسان ایفا می‌کند. بادکش درمانی یکی از درمان‌های CAM است. که دارای پتانسیل قابل توجهی در بهبود بیماری‌های مختلف است.

انواع بادکش

بادکش چیست؟

بادکش نام‌ها، عبارات و تجسم‌های زیادی دارد. هزاران سال است که در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. و بر روی پاپیروس ابرس (1550 قبل از میلاد) ثبت شده است. یکی از قدیمی‌ترین اسناد پزشکی زنده که امروزه حفظ شده است. حتی بقراط در ادبیات پزشکی از بادکش از 400 سال قبل از میلاد نام برده است. بادکش ریشه در خاورمیانه، آسیا، اروپای شمالی و شرقی و مردمان سنتی آمریکای شمالی دارد.

این کار را با فنجان‌های شیشه‌ای گرد که به شکل توپ‌های شیشه‌ای هستند و در یک انتها دهانه دارند، انجام می‌دهند. این درمان شامل قرار دادن فنجان‌های مکنده شیشه‌ای بر روی قسمت‌های دردناک بدن برای ایجاد خلاء است که جریان انرژی یا Qi را بازیابی می‌کند. بادکش یک کاربرد ساده از ضربات سریع، قوی و ریتمیک برای تحریک عضلات است. و به ویژه در درمان دردهای اندام، سر، گردن، شانه‌ها و کمر مفید است. و به عنوان نوعی ماساژ درمانی استفاده می‌شود. بنابراین، پتانسیل افزایش کیفیت زندگی را دارد.

 

بادکش گرم و سرد چگونه کار می‌کند؟

بادکش گرم

در روش سنتی، درمان‌گر شما یک ماده قابل اشتعال مانند کاغذ، الکل یا گیاهان را داخل فنجان قرار می‌دهد. و برای مدت کوتاهی آن را مشتعل می‌کند. با محو شدن آتش، فنجان به صورت وارونه روی پوست شما قرار می‌گیرد. فنجان خنک می‌شود و خلاء ایجاد می‌کند. که پوست شما را به داخل فنجان می‌کشاند. مدت کوتاهی پس از آن، پوست شما قرمز می‌شود. و رگ‌های خونی منبسط می‌شوند. فنجان حدود سه دقیقه در جای خود باقی می‌ماند.

 

بادکش سرد

در روش‌های مدرن از پمپ‌های خلاء به جای مواد قابل اشتعال برای ایجاد اثر بادکش استفاده می‌کنند. گاهی اوقات درمان‌گران از فنجان‌های سیلیکونی استفاده می‌کنند. که می‌توانند از جایی به جای دیگر روی پوست شما حرکت کنند. تا اثری شبیه ماساژ داشته باشند. در این روش چون از اثر اشتعال استفاده نمی‌کنند، به آن بادکش سرد می‌گویند.

 

انواع بادکش خشک و مرطوب

 

Ο بادکش خشک

روش بادکشی که اکثر پزشکان و ماساژتراپیست‌ها انجام می‌دهند بادکش خشک است. در حرفه‌ی ماساژ بیشتر آموزش بادکش بر اساس سبک خشک است. دو روشی که در سطرهای فوق به عنوان بادکش گرم و سرد توضیح داده شد. در طبقه بادکش خشک قرار می‌گیرند. فنجان‌ها بر روی چندین ناحیه قرار می‌گیرند تا خلاء ایجاد کنند. که بافت نرم را بلند می‌کند و کشش رو به بالا در داخل عضله و فاشیا ایجاد می‌کند. در بادکش خشک دو شیوه انجام وجود دارد:

 

ثابت: یک آتش پنبه ای کوچک آغشته به الکل روشن می‌شود. به مدت 2-1 ثانیه در فنجان قرار می‌گیرد. به سرعت برداشته می‌شود و فنجان‌ها سریعاً روی بدن قرار می‌گیرند. کمی احساس سفتی و مکش در اطراف ناحیه کاپ شده احساس خواهید کرد. فنجان‌ها معمولاً حدود 10 دقیقه روی بدن باقی می‌مانند.

غلتان: روغن روی بدن مالیده می‌شود و فنجان‌ها به آرامی در امتداد مریدین‌های بدن برای حدود 10 دقیقه فشار داده می‌شوند. این تکنیک می‌تواند ناحیه بزرگ‌تری را سریع‌تر پوشش دهد، بنابراین در ناحیه پشت و ران استفاده می‌شود.

 

Ο بادکش مرطوب

بادکش مرطوب یکی دیگر از انواع بادکش می‌باشد که خون ریز است. و فرآیند بادکش خشک را یک قدم جلوتر می‌برد. سوراخ‌های کوچک در نواحی خاصی از بدن با استفاده از دستگاه سوزن‌زنی تخصصی لَنسِت ایجاد می‌شود. و سپس بادکش ثابت روی نقاط انجام می‌دهیم. انجام بادکش به خون راکد اجازه می‌دهد تا از طریق پوست آسیب دیده خارج شود. و در فنجان‌ها جمع شود. این سبک به یک روش خون‌ریزی اسلامی به نام «حجامت» شبیه است. با این تفاوت که در طب چینی خون‌ریزی متناسب و خفیف خواهد بود. و بیشتر بر روی نقاط طب سوزنی در امتداد مریدین‌ها تمرکز می‌کنیم.

 

این تکنیک برای چه کسانی مناسب است؟

انواع بادکش معمولاً برای اکثر افراد مناسب است. ولیکن ورزشکاران ورزشی جمعیت ایده‌آل برای بادکش درمانی هستند. بهبود سریع، آن‌ها را به کاندیدای عالی تبدیل می‌کند. به علاوه آن‌ها به احتمال زیاد مزایای عملکرد درمان را بیشتر از علائم کبودی در نظر می‌گیرند! افرادی که ممکن است برای بادکش ایده‌آل نباشند عبارتند از افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، اختلال در التیام، زخم‌های باز، رگ‌های واریسی یا سایر مشکلات عروقی یا افراد مسن.

 

دیدگاه متخصصان بادکش درمانی:

از دیدگاه یک درمان‌گر، بادکش در یک فرآیند ماساژ، می‌تواند فشار وارد شده به دست‌ها و مچ دست‌ها را کاهش دهد. و به درمان‌گر کمک کند تا در طول درمان از زمان خود به نحو احسن استفاده کند. به عنوان مثال، فنجان‌ها اغلب در یک ناحیه برای کاهش تنش عضلانی و افزایش جریان خون استفاده می‌شوند. در حالی که ناحیه دیگر با تکنیک‌های ماساژ دستی بهبود می‌یابند. یک ماسور در کنار انجام ماساژ می‌تواند به بهترین شکل ممکن از بادکش هم استفاده کند. پس شاید بتوان یادگیری آن را ضرورت دانست. آموزشگاه ماساژ آسپیان بهترین فرصت شما برای یادگیری بادکش بر اساس طب چینی می‌باشد. همکاران در آموزشگاه همواره منتظر راهنمایی و مشاوره به شما عزیزان هستند.

0

1 دیدگاه برای “انواع بادکش در طب چینی و نحوه کارکرد آن

 1. ناشناخته گفته:

  سلام
  با تشکر
  خوب بود
  متوجه نبودم که چجور ماساژ متحرک انجام میشد یعنی در حقیقت شک داشتم
  اینجا جوابش رو گرفتم
  ممنون

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *