طب سوزنی و تاثیر آن در بلندی قد

طب سوزنی با اثربرروی انرژی بدن میتواند آثارشگفت انگیزی از خود بروز دهد از جمله این اثار اثر بر روی رشد و افزایش قد میباشد.

بیشتر بزرگسالان، تا پیش از بیست سالگی به حداکثر قد خود می رسند. اما بلند قد شدن به عوامل متعددی بستگی دارد. سایز بدن افراد نتیجه ای از تداخل عوامل داخلی و محیطی در طول دوران رشد است.

عوامل داخلی تعیین کننده قد، فاکتورهای ژنتیکی است که فرد از والدینش دریافت می کند و قابل تغییر نیست، عوامل محیطی تاثیر گذار نیز عبارتند از : تغذیه، آب و هوا، اقلیم و بیماریها و ورزش ..

اگر چه نمی توان عوامل محیطی و ژنتیکی را به راحتی جدا کرد ولی با بررسی ملل مختلف، نژادها و سرزمینهای گوناگون این نتیجه به دست می آید که عوامل محیطی بسیار مهم اند.

به طور کلی، رشد قد در سه مرحله انجام می شود؛ در دو سال اول زندگی حدود 25 سانتی متر و از دو سالگی به بعد، هر سال به طور متوسط، کودکان شش سانتی متر قد می کشند اما در نزدیکی سنین بلوغ، سرعت رشد قد کمتر خواهد شد.

با شروع دوره بلوغ یک جهش رشد قد در دختران در حدود 20 تا 25 سانتی متر و در پسران به طور متوسط 25 تا 30 سانتی متر ایجاد می شود و در صفحات رشد (صفحات غضروفی استخوان) امکان افزایش قد، پس از آن وجود نخواهد داشت.

در مورد دختر خانم ها بیشتر در مراحل اولیه بلوغ به طول قد اضافه می شود و رشد قدی آنها بعد از شروع بلوغ کاهش می یابد و قطع می شود اما حداکثر رشد قد پسرها در مراحل پایانی بلوغ است. صفحه رشد قد دخترها به دلیل اینکه زودتر به بلوغ می رسند در سن 15 تا 17 سالگی بسته می شود.صفحه رشد پسرها نیز در سنین 16 تا 18 سالگی بسته می شود.

به همین دلیل دانشمندان هشدار می دهند که افراد گول تبلیغات داروهای افزایش رشد قد به صورت تضمینی در هر سنی را نخورند و به این داروها اطمینان نکنند.

قابل تذکر است افزایش قد استخوانی تا پایان دوره بلوغ وجود دارد و بعد از بسته شدن صفحه رشد امکان رشد استخوانی وجود ندارد واین زمان از از 15 تا 18 سالگی متغیراست وبستگی به زمان شروع بلوغ دارد. اما این بدین معنی نیست که قد افزایش پیدا نکند چون در این زمان میتوان با کشش عضلات ستون فقرات از 3 تا 6 سانتیمترقد را افزایش داد.

بهترین راه برای تعیین شانس افزایش قد استخوانی مراجعه به یک متخصص ارتوپدی و متخصص غدد درون ریز است. بهترین روشهای افزایش قد حتی برای افراد با شانس بسیار بالا نیاز به زمان دارد. این راه را یک شبه نمیتوان طی کرد. لذا حتی درمواردی که جواب به درمان عالی است افزایش قد در یک دوره 2 تا 6 ماهه صورت میگیرد.

در طول این مدت از طریق رژیم‌های غذایی مناسب و تمرینات خاص ورزشی می‌توان میزان رشد را افزایش داد

تمرینات ورزشی مخصوص افزایش قد بهتراست صبح زود انجام شود. این تمرینات شامل حرکات کششی، یوگا، آویزان شدن از بارفیکس، شنا و… است.

فرد بایست روزانه چند مرتبه و هر بار ۱۰ تا ۲۰ ثانیه از بارفیکس آویزان شود.

در کنار ورزش، تغذیه مناسب نیز در رشد قد مؤثر است.

یک رژیم غذایی مناسب باید هر ۶ گروه غذایی (میوه جات، سبزیجات، پروتئین‌ها، حبوبات، چربی‌ها و غلات) را شامل شود.

تحقیقات نشان داده ویتامین آ، پروتئین و روی بیشترین تأثیر را در افزایش قد دارند.

 راههای افزایش ترشح هورمون رشد و افزایش قد:

مهمترین عامل افزایش قد غده هیپوفیز است که در زیر مغز قرار دارد و با ترشح هورمون رشد باعث افزایش طول و عرض استخوانها می شود.هورمون رشد از بخش جلویی غده هیپوفیز ترشح شده و وارد خون می‌ شود و با اثر بر استخوان‌ ها، سبب رشد طولی استخوان ‌ها و بلندتر شدن قد می ‌شود.

ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز یك جریان دائمی و همیشگی نیست، بلكه این هورمون به صورت دوره ای یا پریودیك ترشح می ‌شود و حد آن در خون، در طول شبانه ‌روز تفاوت دارد و تحت تاثیر عواملی ترشح آن افزایش می ‌یابد.خواب کافی و عمیق، ورزش كردن ، گرسنگی، و خوردن غذاهای پروتئینی موجب می ‌شود كه هورمون رشد زیادتر ترشح شود.

ثابت شده است که با طب سوزنی میتوان ترشح هورمون رشد را افزایش داد.

طب سوزنی علاوه برافزایش هورمون رشد باعث تنظیم تمام هورمون های بدن میشود در ضمن باعث افزایش سوخت و ساز و متابولیسم میشود وباعث افزایش انرژی وقوای حیاتی بدن میشود وبدین طریق رشد قد را تسریع میکند

نکته یی که باید به آن توجه کنیم، این است که نقش طب سوزنی در رشد قد قبل از دوران بلوغ بسیار بارزتراست ولذا کسانی که میخواهند ازاین رو ش استفاده کنند بهتر است قبل از سن بلوغ و یا در اغاز دوره بلوغ درمان را شروع کنند.

لذا میزان افزایش قد با طب سوزنی بستگی به سن زمان شروع درمان دارد هرچه زودتر شروع شود اثر درمان بهتر است.

شانس افزایش قدبا طب سوزنی:

شانس صد درصد: شروع درمان با طب سوزنی زیر سن بلوغ

شانس بسیار بالا: دختران تا زیر 12 سال و پسران زیر 14 سال

شانس متوسط: دختران زیر 18 سال و پسران زیر 20 سال

شانس کم: دختران 18تا20 و پسران 20تا23 سال

شانس بسیارکم: دختران 20تا24 و پسران 23تا25سال

میزان افزایش قد با طب سوزنی چقدر است ؟

میزان افزایش قد با طب سوزنی به سه عامل بستگی دارد:

1-زمان شروع درمان : در بالا بیان شد که هرچه زودتر درمان را شروع کنیم میزان افزایش قد بیشتر است .زیر سن بلوغ افزایش قدی حدود 10سانتیمترو در اوایل بلوغ حدود 5 سانتیمتر و در اواخرسن بلوغ حدود 3سانتیمترافزایش قد ایجاد میشود

2-ژنتیک: یکی از عوامل موثر برمیزان افزایش قد میزان قد خانواده پدری و مادری است.

3-مزاج و طبع: یکی دیگراز عوامل موثر برمیزان افزایش قد نوع مزاج فرد است درمزاجهای گرم و خشک (صفراوی) ومزاجهای گرم وتر(دموی) افزایش قد بیشتر از مزاجهای سوداوی(سردوخشک) وبلغمی(سردوتر) است.

تعداد جلسات درمانی و مدت درمان ؟

برای یک تحریک کافی وموثر ایجاد رشد حداقل به 30 جلسه درمانی نیازاست که بصورت هر روز یا یک روز درمیان یا هفته ای دو بارقابل اجراست .

بعد از انجام طب سوزنی و تحریک رشد ، پروسه رشد قد اغازمیگردد وچون رشد قد یک پروسه بسیاربطئی است انتظارنداریم در طول درمان افزایش قد را مشاهده کنیم لذا اثر واقعی درمان در 6تا 12 ماه اینده دیده میشود.

آیا این روش درمانی عوارضی دارد ؟

طب سوزنی اگر توسط کارشناس مربوطه انجام شود هیچگونه عوارضی ندارد. سوزنها کاملا بهداشتی ویکبارمصرف بوده وبدون درد است .

این روش اگر اصولی و صحیح انجام شود نه تنها عوارضی ندارد بلکه باعث تعادل وتنظیم تمام سیستمهای بدن شده واز بسیاری از بیماری ها پیشگیری میکند .

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *