فشار درمانی

فشار تاثیر خود مراقبتی اضافی فشار درمانی برای  زنان دارای درد دوران قاعدگی در مقایسه با مراقبت های معمول: استفاده از مشارکت گروه هدف به منظور طراحی یک آزمایش عملی تصادفی و پروتکل مطالعه

چکیده

پیش زمینه: فشار درمانی خود مراقبتی می تواند در درمان درد دوران قاعدگی مفید واقع شود، که میان خانم های جوان شایع است. نیاز به یک تحقیق است برای مقایسه ی تاثیر مشارکت گروه هدف در تمامی مراحلی که تصمیم گیران خواستار آن هستند. هدف ما طراحی یک مطالعه بود برای تاثیر فشار درمانی خود مراقبتی اضافی برای درد قاعدگی در مقایسه با مراقبت های معمول با استفاده از راهکارهای متنوع.

روش

این مطالعه از روش های مختلفی برای مشارکت گروه هدف استفاده می کند. بر اساس نتایج یک بررسی و بحث گروهی، یک گروه مشاور، مطالعه را طراحی کرده اند.(ماساژ)

نتایج

مشارکت گروه هدف به یک آزمایش عملی تصادفی دو وجهی انجامید. 220 زن بین 18 تا 25با درد قاعدگی در این مطالعه شرکت کرده اند. سنجش خروجی با استفاده از پرسشنامه ی الکترونیکی انجام خواهد شد که بر روی یک برنامه ی موبایل است. سنجش اولیه میانگین میزان درد در طول روزهای پریود سوم بعد از شروع درمان خواهد بود.

نتیجه گیری

مشارکت گروه هدف کمک کرد به طراحی یک مطالعه که بهتر نیازهای تصمیم گیران را برآورده می کرد، که شامل یک برنامه موبایل بود که یک ابزار مدرن به حساب می آید هم برای اجرا و هم جمع آوری داده در یک جامعه ی هدف جوان.

 

پیش زمینه

قاعدگی دردناک اولیه با شیوع تقریباً 43 تا 90%، یکی از شایع ترین مشکلات بین زنان کمتر از 25سال است و یکی از دلایل اصلی غیبت در کار و مدرسه است که ضررهای اقتصادی شایانی دارد.

داروهای ضدالتهابی غیر استروییدی و قرص های ضدبارداری درمان های مرسوم برای درد قاعدگی است، اما عوارض جانبی خود را نیز دارند. طب سوزنی به صورت وسیعی توسط بیماران دارای این درد استفاده می شود، و یک آزمایش عملی به این نتیجه رسیده است که طب سوزنی به بهبود درد و کیفیت زندگی می انجامد در مقایسه با استفاده از مراقبت های معمول به تنهایی.

یک آزمایش در آمریکا در مقایسه طب سوزنی با طب سوزنی قلابی در دختران جوان با درد قاعدگی به مشکلاتی در اجرا برخورد. بر خلاف طب سوزنی، فشار درمانی امکان این که در خانه نیز انجام بشود را هم دارد. یک مرور سازمان یافته ی فشار درمانی برای قاعدگی دردناک پیشنهاد داده است که فشار درمانی در درمان درد قاعدگی می تواند مفید واقع شود. هرچند، مطالعات بسیار کم بوده تنها در دو مورد از ایران و تایوان خلاصه می شود.

برای تقویت شواهد موجود برای تصمیم گیری بالینی مطالعاتی در زمینه تاثیر مقابله ای مورد نیاز است. بخصوص، بیماری هایی که شایع و پرخرج است. () به تولید و تلفیق شواهد می پردازد برای مقایسه فواید و ضررهای متدهای جایگزین در پیشگیری، تشخیص، درمان و به تصویر کشیدن شرایط بالینی است و یا بهبود کیفیت مراقبت به منظور کمک به مصرف کنندگان، پرستاران، خریداران، و سیاستگذاران تا با اطلاع کامل تصمیم گرفته تا بهبودی در وضع سلامت فردی و جمعی حاصل شود.

از نظر ساختاری، یک مطالعه می تواند بیشتر بر روی جنبه ی فواید و تاثیرات باشد. تاثیرات، به صورت یک سنجش آنچه یک درمان خاص در شرایط محیطی عادی صورت داده، تعریف می شود، در حالی که “فواید” به سودمند بودن یک درمان تحت شرایط ایده آل، اشاره دارد.

خلاصه مستمر توضیحی عملی، ایجاد شده است برای فراهم آوردن یک ابزار گرافیکی با دامنه ی 10طرح، که به محققان کمک می کند تا آزمایشات را با توجه به فواید شان طبقه بندی کنند. اغلب مطالعات بالینی در استمرار تاثیر-سودمندی قرار می گیرند.

به دلیل نیازهای تصمیم گیران، مشارکت گروه هدف به یک نقطه مرکزی در تحقیقات در آمریکا تبدیل شده است. مشارکت کنندگان می بایست در تمامی مراحل تحقیق از جمله امضا و انجام مطالعات شرکت کنند. می توانند افراد، سازمان ها، یا گروه هایی باشند که علاقه مند به پروسه و خروجی یک پروژه، تحقیق یا سیاست دارند. مشارکت گروه هدف به صورت یک ” پروسه فعال تکراری برای دریافت دانش، تجربه، قضاوت و ارزش های افراد منتخب به منظور نشان دادن علاقه مندی در یک موضوع خاص که دو منظوره بوده، هم ایجاد یک فهم مشترک و مفید ساختن آن. در آلمان، مشارکت گروه هدف هنوز جدید بوده و در سیاسیت های تحقیقی وارد نشده است.(طب سوزنی)

هدف از این تحقیق فراهم آوردن تجربیات عملی خود با مشارکت گروه هدف است به منظور طراحی یک مطالعه عملی و بررسی تاثیر فشار درمانی در زنان با درد قاعدگی است.

 

روش ها

مشارکت جامعه هدف

ما چندین روش را برای مشارکت جامعه هدف به کار بردیم. در نوامبر2011 یک بحث متمرکز گروهی و یک بررسی میان بخشی بین دختران بین 16 تا 25 که از درد قاعدگی رنج می بردند، انجام گرفت. به علاوه، یک گروه مشاور مطالعه را طراحی کرد و یک متد جامع دلفی توسط متخصصان طب سوزنی به کار گرفته شد تا آزمایش را تعریف کنند. هدف از این بررسی و گروه مشاور این بود که نظر زنان را در مورد قاعدگی دردناک، دردهای مربوطه و علایم اضافی و روش های درمانی بالقوه مانند فشار درمانی و تکنیک های ریلکسیشن، بدانند. همچنین، از آنها خواسته شد از یک گوشی هوشمند در طول مطالعه استفاده کنند. با رؤسای 24 دانشکده از طریق تلفن ارتباط برقرار شد. آنهایی که علاقه مند بودند به شرکت در تکمیل اطلاعات درباره مطالعه و بعد از این که دو دانشکده موافقت کردند این فرایند متوقف شد. شرکت کنندگان در بحث متمرکز گروهی و  بررسی رضایت خود را اعلام کردند. هر دوی پیش مطالعات توسط کمیته اخلاق محلی، تایید شده بود.

 

گروه متمرکز

76 دانشجوی دختر از یک دانشگاه برای مراقبت بدنی، اطلاعات شفاهی و کتبی را توسط محقق تیم ممطالعاتیدر یافت کردند یک هفته قبل از شکل گیری گروه. بحث گروهی متمرکز تقریباً یک ساعت به طول انجامید و در اتاق کنفرانس دانشکده واقع شده بود. یک ناظم و یک هماهنگ کننده، بحث گروهی را با استفاده از یک راهنما، هدایت می کردند. مصاحبه به صورت دیجیتال ضبط می شد. یک محقق کیفی، مصاحبه را کدگذاری و آنالیز می کرد با استفاده از نرم افزار آنالیز محتوایی. کدها در انواع مختلف تجزیه شده و موضوعات اصلی در فرآیند آنالیز توسعه می یافتند. در نهایت، نتايج مورد بحث قرار گرفته و توسط بقیه محققان گروه مطالعاتی بهبود می یافت.

 

بررسی

دو دانشکده موافقت کردند که در بررسی شرکت کنند. پرسش8 شامل 30بخش بود که به 124 دختر حاضر در کلاس داده شد. هم می توانستند پرسشنامه های تکمیل شده را بلافاصله تحویل دهند و یا آن را ایمیل کنند. سوالات پرسشنامه به صورت توصیفی آنالیز شدند؛ و به صورت درصد گزارش می شدند.

 

دلفی و گروه مشاور

یک متد دلفی جامع نوشته شده توسط متخصصان بین المللی فشار درمانی و طب سوزنی از 3کشور، اجرا شد به منظور مشخص کردن مراحل. موارد ذیل توسط گروه مشاور برای فشار درمانی خود مراقبتی در نظر گرفته شد: 1. کمترین زمان ممکن برای جلسات در نظر گرفته شود 2. نقاط می بایست به راحتی پیدا شوند بدون لخت شدن کامل 3. تعداد نقاط فشار درمانی می بایست به 3 محدود شوند. مشارکت کنندگان مورد نظر انتخاب شده و با ایمیل و یا تلفن با آنها تماس گرفته شده و از آنها خواسته شد تا در گروه مشاور شرکت کنند. یک متخصص زنان، یک دختر 16ساله با قاعدگی دردناک، یک معلم زن، دو متخصص طب سوزنی، و یک داروساز نفرات نهایی گروه مشاور را تشکیل دادند. با توجه به نتایج گروه متمرکز و بررسی، گروه مشاور، مطالعه را طراحی کرد و موقعیت ها را در دنباله تاثیر-سودمندی با استفاده از ابزار () تعیین کرد. ابزار () شامل 10 طرح است که به منظور افزایش شفافیت گزارشات مورد استفاده قرار می گیرد تا یک آزمایش قابل پیاده سازی در دنیای واقعی باشد.

 

نتایج

بحث گروهی متمرکز

هفت دختر در این گروه شرکت کردند. مصاحبه شوندگان علایم خود را توصیف می کردند که شامل این موارد می شد: درد در ناحیه پایین شکم، گرفتگی، درد پشت، سردرد، حالت تهوع و همچنین تغییر در حالات مانند زودرنجی، عصبانیت و خستگی. در نتیجه این احساسات ناخوشایند باعث محدودیت های مختلفی در فعالیت های روزانه می شد. علاوه بر این، قاعدگی دردناک همراه با نوعی شرمساری نیز هست، برای مثال برخی شرکت کنندگان از در میان گذاشتن آن با خانواده خود امتناع می کردند چرا که خجالت می کشیدند. سه دختر گزارش کردند که دوره بیماری یک روز یا بیشتر طول می کشید. در نتیجه ی تغییر در حالات آنها، توسط دیگران درک نمی شدند و با خانواده و دوستان خود بحث می کردند.

شرکت کنندگان بیان کردند که چندان مایل به انجام تکنیک های ریلکسیشن نیستند. بی حوصلگی دلیل اصلی آن است. آن دختران جوان به سختی می توانستند تصور انجام آن تکنیک ها را در زندگی روزمره خود بکنند.

در مقایسه با تکنیک های ریلکسیشن، علاقه مندی نسبت به فشار درمانی خود مراقبتی در روزهای بروز درد، بالا بود. هرچند، تنها تعداد کمی از آنها می توانستند تصور انجام اقدامات پیشگیرانه را قبل از بروز درد، بکنند.

آنها می توانستند آن اقدامات را چنین بار در روز انجام بدهند برای چند دقیقه در خانه یا مدرسه. آنها مواجه شدند با شرکت در یک معرفی شخصی درباره فشار درمانی و وجود این تکنیکها در دروس مدرسه. به عنوان یک ابزار آموزشی آنها ترجیح دادند تا یک راهنمای الکترونیکی را دریافت کنند تا نوع کاغذی آن. آموزش ها می بایست شامل زمان اجرا، مکان یابی نقاط، و متد فشار می بود.

 

بررسی

98 دختر از 124، پرسشنامه را تکمیل کردند. 12 نفر انتخاب کردند که در بررسی شرکت نکنند، 11 نفر درد نداشتند، و سه دانش آموز شرایط سنی مناسب را نداشتند. نتایج عمده این بررسی در جدول1 آمده است.

 

فرآیند دلفی

پروتکل فشار درمانی بر اساس سه دور دلفی بود که به سه نقطه از پیش تعیین شده می انجامید. 9 متخصص طب سوزنی در پروسه دلفی شرکت کردند به همراه سه پرستار از چین، 5 آلمانی و یک آمریکایی. دفعات خود مراقبتی در طول مطالعه، مستلزم یک دقیقه فشار درمانی بر روی هر نقطه، و در کل 6دقیقه در هر جلسه بود که 5روز پیش از درد اجرا می شد، یک یا دوبار در روز و در زمان بروز درد 2تا5 بار در روز.

گروه فشار درمانی می توانند از مراقبت های معمول مانند انواع داروها و درمان های غیر دارویی استفاده کنند (بخ جز شیاتسو و طب سوزنی چرا که از نقاط فشار مشابهی استفاده می کنند.)

 

جدول 1. پاسخ دختران به سوالات

-تجربه درد قاعدگی در طول پریود

-درد عمومی

-درد زیر شکم

-گرفتگی شکم

-درد پشت

-سردرد

-حالت تهوع

-سایر علایم

-قاعدگی به فعالیت های روزانه آسیب می رساند

-حداقل دو روز غیبت از مدرسه در سال

-استفاده از دارو در قاعدگی

-کسانی که مایل به کاهش مصرف دارو هستند

-بیشترین درد

-میانگین درد

-استفاده از فشار درمانی برای کاهش درد قاعدگی

-میزان دقایقی که مایلند از فشار درمانی در روزهای بروز درد استفاده کنند اگر درد قاعدگی به صورت وسیعی بهبود یابد

-چند بار در روز مایل به استفاده از فشار درمانی در روزهای بروز درد هستید؟

-دفعات استفاده از فشار درمانی در روزهای بدون درد

 

گروه مشاور

در کل سه جلسه بین آنها انجام شد. به صورت بحث ایمیلی. اولین جلسه قبل از شروع، دومی بعد از اتمام بررسی و بحث گروهی متمرکز، و سومی برای نهایی کردن پروتکل مطالعه و مشخص کردن نمرات مطالعه در تاثیر-سودمندی. مکان آزمایش ما در دنباله تاثیر-سودمندی بیشتر به صورت جنبه تاثیری تعریف می شد برای آنالیز اولیه معیارها، پروتکل کنترل و سنجش خروجی، اما شکایت های شرکت کنندگان، شدت متعاقب بیماری، و پروتکل فشار درمانی بیشتر جنبه سودمندی داشت، معیارهای مورد نظر، در میانه ی دنباله بودند.

بر طبق گروه متمرکز، بررسی، و تخصص های مختلف در گروه مشارکت، گروه مشاور تصمیمات عمده زیر را گرفت:

1) تصمیم بر این شد که یک مطالعه ی دو وجهی انجام گیرد با فشار درمانی به عنوان تنها روش و صرف نظر کردن از تکنیک های ریلکسیشن. این تکنیک ها برای دختران جوان مناسب نیست به دلیل اشتیاق کم نسبت به انجام آن حتی در روزهای بدون درد، و ریلکسیشن انجام شده تنها در روزهای بروز درد نیز بی اثر شناخته شد.

2)  تنها دختران بین 18تا25 انتخاب می شوند. دختران کوچکتر از 18 که مایل به شرکت بودند به دلیل نداشتن رضایت والدین موفق نشدند. همچنین، مراحل دریافت رضایت برای شرکت کنندگان کم سن و سال بسیار مشکل بوده تا جایی که امکان اجرا را کاهش می داد. هرچند، شیوع درد قاعدگی در سنین بیش از 18 بیشتر بود و فرضیه مطالعه می توانست بدون در نظر گرفتن کم سن ها انجام بگیرد. علاوه بر این، تجربه ما از بحث گروهی متمرکز این بود که درخواست ر9ضایت والدین برای شرکت در این مطالعه باعث خجالت شود.

3) موارد زیر می بایست رعایت شود: سرعت و سهولت اجرا با نقاط فشار محدود. مقدار زمان مصرفی در فشار درمانی خود مراقبتی نمی باید از 7دقیقه در یک جلسه بیشتر شود.

4) سنجش خروجی با توجه به مریض انتخاب می شود و زمان کمی برای تکمیل پرسشنامه نیاز باشد.

5) این مطالعه نیازمند یک برنامه برای گوشی هوشمند است که اجازه جمع آوری داده را از پرسشنامه ها و راهنمای آموزشی بدهد.

 

طراحی مطالعه اصلی

این مطالعه یک آزمایش دو وجهی تصادفی عملی خواهد بود برای بررسی تاثیرات فشار درمانی خود مراقبتی در دخترانی با درد قاعدگی در مقایسه با مراقبت های معمول.  طول آن 6 پریود در هر شرکت کننده خواهد بود، با یک نقطه پایانی بعد از سه پریود، و بعد از آن پس از شش پریود.

یک برنامه گوشی هوشمند نیز برای جمع آوری داده و راهنمای آموزشی خود مراقبتی فشار درمانی بکار گرفته خواهد شد. این برنامه شامل محاسبه دوره قاعدگی، علامت های اخطار دهنده، گزارشات روزانه و امکانات پرسشنامه است.

 

شرکت کنندگان

با بروشور ها و پوسترها در دانشگاه ها، دانشکده ها، باشگاه ها، و مطب دکترها اطلاع خواهند یافت. این مطالعه شامل دختران بین 18تا2ه با درد قاعدگی خواهد شد.درد می بایست خفیف و یا شدید باشد، 6< به عنوان بیشترین میزان درد در مقیاس عددی. علاوه بر این، برای شرکت در این مطالعه، دختران می بایست پریود خود را در 6هفته ی گذشته داشته باشند، طول پریود بین 3تا6 هفته، و بدون سابقه بیماری زنان که می تواند علت درد قاعدگی باشد.

دختران حذف خواهند شد اگر در حال دریافت فشار درمانی، طب سوزنی، شیاتسو باشند یا تصمیم به انجام آن در 8ماه آینده و اگر حامله باشند یا تصمیم به بارداری در 8ماه آینده داشته باشند.

 

تصادفی سازی

اگر یک دختر تمام شرایط را دارا باشد به یکی از دو گروه کنترل (مراقبت های معمول) یا آزمایش (مراقب های معمول و فشار درمانی) با نسبت یک به یک تقسیم خواهد شد. لیست تصادفی سازی در بستر امن پایگاه داده ماکروسافت قرار خواهند گرفت تا در طول فرآیند غیرقابل دسترسی باشند. لیست توسط یک آمارگیر ایجاد خواهد شد. فرآیند تصادفی سازی در دفتر مطالعه انجام خواهد گرفت. برای تضمین سری ماندن، کاربران، شرکت کنندگان را وارد پایگاه داده کرده و از گروه خود اطلاع می یابد.

 

فشار درمانی

یک تمرین شخصی فشار درمانی خود مراقبتی برای تمام شرکت کنندگان گروه فشار درمانی محیا خواهد شد. همچنین، اطلاعات در رابطه با فشار درمانی با استفاده از برنامه موبایل فراهم خواهد شد.

 

گروه کنترل

دختران در این گروه استفاده از مراقبت های معمول را ادامه خواهند داد به صورت درمان های دارویی یا غیر دارویی.

 

شکل1. خلاصه شاخص دنباله توضیحی-عملی برای مطالعه اصلی نشان دهنده ی این است که آیا معیارهای طراحی در بخش تاثیرات بیشتر بوده، در بخش سودمندی بیشتر بوده و یا در میانه دنباله قرار داشته است.

 

سنجش خروجی

سنجش اولیه خروجی میانگین میزان درد است در یک مقیاس عددی در روزهای بروز درد در سومین قاعدگی بعد از شروع درمان. شرکت کنندگان مطلع می شوند که در مواقعی که هنگام قاعدگی درد ندارند می بایست نمره صفر را انتخاب کنند.

موارد سنجش ثانویه خروجی: بیشترین میزان درد، مدت درد، نرخ بدست آمده به صورت 50% کاهش درد از حداکثر آن در روزهای درد، روزهای غیبت، میزان داروهای دریافتی، و انتظار سودمند بودن برای بدن. سنجش ها در ابتدا، بعد از اولین، دومین، سومین و ششمین قاعدگی انجام می گیرد. همچنین، اعتبار آزمایشات بعد از سومین قاعدگی سنجیده خواهد شد. همچنین داده هایی درباره انتظارات، تغییرات درد قاعدگی، مواقع مغایر، و اثرات سوء فشار درمانی جمع آوری خواهیم کرد.

 

جمع آوری داده

در ابتدا داده با استفاده از قلم و کاغذ بدست می آید. در مراحل بعد توسط برنامه موبایل. این نرم افزار موبایلی شامل گزارشات روزانه الکترونیکی برای روزهای قاعدگی خواهد بود، که شرکت کنندگان داده های روزانه خود را قفل خواهند کرد درباره میزان دریافت دارو، نوع ناراحتی، و مدت فشار درمانی. به علاوه، شامل یک پرسشنامه خواهد بود که بعد ازاتمام قاعدگی ظاهر خواهد شد. تمامی سنجش های داده و نقاط زمانی در جدول2 ذکر شده است.

 

اندازه نمونه

86 دختر در هر گروه قدرت 90درصدی شناسایی تفاوت 1.5 نقطه در مقیاس عددی را دارند با استفاده از تست با دقت 0.05 . با توجه به اندازه مؤثر در مطالعات پیشین، فرض کردیم میانگین 5.5 را در گروه کنترل و 4 را در گروه آزمایش با انحراف معیار3 . 100 دختر را در هر گروه جای خواهیم داد برای جبران انصرافی های احتمالی.

 

آنالیز داده

آنالیز اولیه خروجی با استفاده از شاخص آنالیز انجام خواهد شد، مطابق با مقدار () در ابتدا، برای آزمودن فرضیه اولیه “میانگین میزان درد در روزهای بروز درد طول سومین قاعدگی” بین دو گروه. آنالیز مجموعه کامل تحلیل را استفاده خواهد کرد با دقت 0.05 . آنالیز های بعدی برای شناسایی خواهد بود هیچ تنظیم خطایی وجود نخواهد داشت. سنجش اولیه خروجی اولیه با توجه به نفرا تکرار خواهد شد. همچنین، داده های از دست رفته در خروجی اولی با تکنیک های مختلفی تقسیم خواهند شد. در حالت تفاوت های مرتبط در متغیرهای پایه بین دو گروه، آنالیز خروجی اولیه تکرا خواهد شد با توجه بیشتر نسبت به این متغیرها. به عنوان آنالیز پشتیبان، مدلی برای سنجش های تکراری متناسب خواهد شد برای مقایسه دو گروه با توجه به تغییرات در خروجی اولیه با مرور زمان که شامل شرایطی برای درمان و زمان به عنوان اثرات اصلی، یک فعل و انفعال درمان با توجه به زمان، و فرد به موضوع به عنوان یک اثر رندوم.

جزییات بیشتر در برنامه آنالیز آماری داده خواهد شد. زیرگروه های زیر در نظر گرفته خواهند شد: سابقه مهاجرت، گروه های سنی، استفاده از داروهای ضدبارداری.

 

مسائل اخلاقی

پروتکل مطالعه اصلی توسط گروه بررسی محلی تایید شده است. و خود مطالعه نیز با توجه به راهنمای استاندارد انجام خواهد گرفت.

 

بحث

این اولین مطالعه ای است درباره بررسی تاثیرات فشار درمانی خود مراقبتی بر درد قاعدگی در کشورهای غربی است. همچنین ما از یک مشارکت وسیعی بهره بردیم برای برنامه ریزی یک مطالعه ای که برای تصمیم گیری های بالینی مفید باشد. درد قاعدگی مشکلی شایع است با فشارهای اجتماعی اقتصادی فراوان و مزیت استفاده از فشار درمانی خود مراقبتی اجرا شده توسط یک برنامه الکترونیکی به راحتی در دنیای واقعی قابل اجراست.

 

جدول2 جمع آوری داده

اطلاعات اجتماعی, آماری (سن، سابقه مهاجرت، تحصیلات)

میانگین میزان درد در روزهای بروز درد

بیشترین میزان درد

مدت درد

روزهای غیبت

میزان مصرف دارو

اتفاقات و اثرات سوء

اجرای سایر درمان ها

سودمندی مورد انتظار از بدن

اعتبار آزمایش

انتظارات

نوع شکایت از درد قاعدگی

ناراحتی ها

 

این مقاله اثر مشارکت جامعه هدف را بر توسعه طرح مطالعه نشان داد. راهکار ما دو مزیت اصلی داشت: استفاده از متخصصان بین المللی برای ایجاد مراحل مطالعه، و مشارکت وسیع جامعه هدف برای ایجاد پروتکل مطالعه.(آموزش ماساژ)

نتایج بررسی ها و بحث گروهی متمرکز در برخی نقاط متناقض یکدیگر بودند، برای مثال تفاوت در میزان وقتی که دختران مایل اند در فشار درمانی صرف کنند. بنابراین، گروه مشاور یک بخش مهم در فرآیند تصمیم گیری به حساب می آمد. 5 تصمیم مهم آن تاثیر شگرفی در طراحی مطالعه داشت که به کلی برنامه قبلی را لغو کرد. تمامی مراحل فرآیند عادلانه و شفاف بوده تا به یک فهم مشترک بین مشارکت کنندگان برسد. هرچه تعداد مشارکت کنندگان بیشتر شد، ایجاد چنین شفافیتی سخت تر شد. واضح است که مشارکت گروه هدف، نیازمند صرف زمان و منابع مالی است. در طراحی این مطالعه، فرآیند مشارکت 8ماه به طول انجامید و چندین محقق در آن حضور داشتند.

ما مشاهده کردیم که علایق مشارکت کنندگان و متخصصان متضاد است. در حالی که با توجه به مصاحبه با گروه متمرکز به سختی می توانستند تصور انجام اعمال پیشگیرانه را بکنند، متخصصان یافتند که آن بسیار ضروری است و فواید درمانی بسیاری دارد. تلاش کردیم تفاوت در نوع فکر مشارکت کنندگان را با تکنیک های مختلف متعادل کنیم، اما نتایج مشارکت آنها متفاوت خواهد بود اگر بحث و بررسی در دانشکده های مختلف صورت پذیرد. محدودیت دیگر این بود که قادر به داشتن یک نماینده از بیمه درمانی برای شرکت در گروه مشاور نبودیم. همچنین، این نوع تحقیق یک مفهوم جدید در آلمان است و مشارکت کنندگان عادت به شرکت در تحقیق برای حمایت از آن ندارند و از فواید حضور خود آگاهی ندارند. افزایش سطح آگاهی عمومی می تواند بسیار به ما کمک کند.

در هنگام به کارگیری ضوابط در آزمایش مان ما می دانستیم که اغلب قسمت های طرح در میانه دنباله تاثیر-سودمندی قرار دارد. در حالی که خروجی های بر پایه بیمار و یک پروتکل متعادل بیشتر در قسمت تاثیرات دنباله قرار داشت، پروتکل درمان و ناراحتی ها در قسمت سودمندی. معیارهای بکارگرفته شده عملی بوده و طیف محدودی از زنان دارای درد را شامل می شد. نرخ () نشان می دهد که برای تشکیل مراحل طراحی آزمایش مفید بوده و متفاوت با مراقبت های معمول. ما آزمایش را طی یک جلسه با اعضای گروه مشاور ارزیابی کردیم. مراحل ارزیابی به صورت جداگانه و مستقل توسط اعضا انجام شد همانند مطالعات پیشین. ممکن بود نتایج مختلفی حاصل شود. اما وقتی اعضای غیر علمی در ارزیابی دخیل می شوند، که بحث گروهی را ارجحیت می بخشد، موثرتر واقع می شود.

 

نتیجه گیری

تجربه ما به همراه مشارکت گروه هدف به عنوان بخشی از () مفید بوده و به ما در طراحی مطالعه کمک کرد. استفاده از برنامه الکترونیکی هم برای اجرا و هم برای جمع آوری داده. آزمایش عملی تصادفی، اثر فشار درمانی خود مراقبتی را در زنان با درد قاعدگی بررسی کرد. نتایج مثبت بود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *