برای یک نوزاد تازه متولدشده باید امکانات کافی فراهم شود. این امکانات با غذا و اتاق و دیگر عوامل ضروری شروع می‌شوند. برای مراقبت از یک نوزاد فقط غذا دادن به او کافی نیست. به همان نسبت برای نوزاد شما رشد کردن و قوی بودن در آینده اهمیت دارد. پس شروع کردن ماساژ از همان ابتدا اهمیت زیادی دارد. ماساژ بدن نوزادتان باعث تقویت استخوان‌ها و ماهیچه‌های او می‌شود. او قادر خواهد بود سریع‌تر از یک بچه که ماساژ منظم نداشته چهار دست و پا راه برود، بنشیند، و راه برود.

  فواید ماساژ

ماساژ نوزاد فواید بسیاری به همراه دارد. جدا از تقویت استخوان‌ها و ماهیچه‌ها، ماساژ نوزاد همچنین باعث کمک به بهتر شدن خواب نوزاد می‌شود. با ماساژ منظم بدن نوزاد، سیستم ایمنی بدن او تقویت خواهد شد. زمانی که فرایند ماساژ شروع می‌شود رابطه خوبی بین والدین و نوزاد شکل می‌گیرد.

  روش ماساژ نوزاد

درباره واکنش‌های یک نوزاد اطلاعات کسب کنید

قبل از شروع ماساژ لازم است یکسری نکته‌های مهم را بدانید. هر نوزاد با واکنش‌هایی متولد می‌شود که با آن‌ها به تماس‌های مختلف پاسخ می‌دهد. تنها پس از شناخت و درک این واکنش‌هاست که شما می‌توانید آن‌ها را آرام کرده و فرایند ماساژرا شروع کنید.

  تست واکنش

همه نوزادان به همه انواع لمس‌ها و احساس‌ها واکنش نشان نمی‌دهند. از آنجا که شما نگران کودک خود هستید، داشتن اطلاعات مناسب از واکنش نوزاد نسبت به تماس‌های خاص، مهم خواهد بود. تنها کافی است که به واکنش‌ها و فعالیت‌های او زمانی که سینه‌اش را لمس می‌کنید، به پایش ضربه می‌زنید، کف دستش را لمس می‌کنید و غیره نگاه کنید. تقریباً تمام نوزادان به محض لمس شدن دست خود را برای گرفتن دراز می‌کنند.

  ماساژ را هر چه سریع‌تر شروع کنید

هرچه سریع‌تر ماساژ نوزاد پس از تولد آغاز شود بهتر خواهد بود. این در صورتی امکان‌پذیر است که نوزاد و مادر بعد از زایمان هیچ‌گونه مشکل پزشکی نداشته باشند. در این صورت نوزاد زودتر با فرایند ماساژ وفق پیداکرده و به ماساژ منظم عادت می‌کند.  به سمت بالا ماساژ ندهید

لازم است چند تکنیک را زمان انجام ماساژ در ذهن داشته باشید. ماساژ به سمت بالا تا زمانی که نوزاد خیلی کوچک است و شش هفته از عمرش نگذشته، نباید انجام شود. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است باعث تحریک بیش از حد نوزاد شود.

  لمس کردن با شیوه‌های مختلف

بهتر است نوزادتان را با شیوه‌های مختلف و متنوع لمس ماساژ دهید. همچنین می‌توانید هر بار زاویه ماساژ را تغییر دهید. شما می‌توانید درباره چگونگی ماساژ نوزادان از وب سایتهای مختلف اطلاعات کسب کنید. نباید ماساژ نوزادان را با ماساژ بزرگ‌سالان اشتباه بگیرید. در عوض ماساژ نوزادان باید بسیار ملایم‌تر انجام شود. شما نباید فشار زیادی به بدن نوزاد وارد کنید چرا که نوزاد توانایی تحمل فشار زیاد را ندارد.

به صلاح است که ماساژ را با لمس کردن‌های بسیار آرام شروع کنید. با توجه به ظرفیت تحمل نوزاد شروع به افزایش فشار کنید. به تدریج می‌توانید در حین انجام ماساژ به آرامی به بدن نوزادتان فشار وارد کنید.

شما همچنین می‌توانید سعی کنید شانه‌های نوزاد را به آرامی ماساژ بدهید. اما باید مطمئن شوید که کودکتان می‌تواند فشار را تحمل کند. این فرایند را به آرامی امتحان کنید، و اگر احساس کردید کودک احساس ناراحتی می‌کند، فوراً آن را متوقف کنید.

مهم این است که توجه داشته باشید که انجام ماساژ به سمت بالا در این زمینه برای تحریک سیستم عصبی کافی خواهد بود. ولی اگر کار خود را با ماساژ به سمت پایین انجام دهید، اثر آرام‌بخش شگفت‌انگیزی در بدن ایجاد خواهد کرد.

  استفاده از روغن

هنگامی که فرایند ماساژ بدن نوزاد را شروع می‌کنید، استفاده از روغن باید یک عامل مهم باشد.

روغنی که برای ماساژ استفاده می‌کنید باید بسیار خاص باشد. همچنین می‌توانید درباره استفاده از روغن از یک شخص حرفه‌ای مشاوره بگیرید. شما می‌توانید انواع مختلف روغن ماساژ بچه را در بازار پیدا کنید. یکی را از بین مارکهای معروف انتخاب کنید. همچنین می‌توانید عطر را بر طبق بویی که شما یا نوزادتان دوست دارید انتخاب کنید. شما می‌توانید روغن زیتون یا ویتامین ای گیاهی را برای ماساژ ورود امتحان کنید.