چگونه می‌توان تمامی مزایای رفلکسولوژی را بدست آورد؟

چگونه می‌توان تمامی مزایای رفلکسولوژی را بدست آورد؟

رفلکسولوژی یک تکنیک فشرده‌سازی است که بر روی نقاط فشاری خاص در دست‌ها، پاها و گوش‌ها تمرکز می‌کند. این نقاط فشار حاوی پایانه‌های عصبی هستند. که می‌توانند پاسخ‌های رفلکس را در سراسر بدن ایجاد کنند. و از طریق فشار سبک و ثابت، فعال شدن این تکانه‌ها می‌تواند باعث بهبودی و آرامش در سراسر بدن شود. اگر در رفلکسولوژی تازه‌کار هستید، چه انتظاری می‌توانید داشته باشید. و چگونه می‌توانید مطمئن شوید که در صورت امکان همه چیز را آموزش دیده‌اید؟ و یا هر آنچه مشتری انتظار دارد را می‌توانید برآورده کنید؟

مزایای رفلکسولوژی

رفلکسولوژی چیست؟

ماساژ رفلکسولوژی به عنوان یک رویکرد همه جانبه، و یک مداخله پرستاری و به عنوان یک رشته علمی که مراقبت‌های سنتی را حمایت می‌کند، همراه با درمان‌های پزشکی می‌تواند استفاده شود. این نوع درمان باستانی با فعال کردن نقاط فشار خاصی در دست‌ها و پاها، بر بهبودی در بدن تمرکز دارد. رفلکسولوژی بر این ایده استوار است که نواحی خاص بازتابی با اندام‌های حیاتی ما و عملکرد کلی بدن ما تعامل دارند. تحریک رفلکس‌های پا رایج‌ترین شکل رفلکسولوژی است و می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد.

ماساژ بازتابی یک ماساژ محکم در مناطق معینی از بدن است. که می‌تواند در تسکین و رفع ناراحتی‌های فیزیولوژیکی و عضلانی مؤثر و  باعث آرامش و تمدد اعصاب در ارگان‌های مختلف بدن شود.

 

نقش کف دست و کف پا در ماساژ بازتابی

دانش رفلکسولوژی بر این اساس پایه‌ریزی شده که اعمال فشار بر نقاط بازتابی روی کف دست و کف پا  به آرامش اعصاب کمک می‌کند. در نتیجه انقباض عروق را کاهش داده و روند گردش خون را بهبود می‌بخشد. متخصصین رفلکسولوژی اعتقاد دارند دست‌ها و پاها آینه بدن هستند. و نقشه کل بدن در پاها و دست‌ها انعکاس می‌یابد. این بدان معنی است که هر نقطه از کف پا و کف دست با یک ارگان خاصی از بدن در ارتباط است. بنابراین تحریک رفلکسی خاص آن‌ها، ارگان و سیستم مرتبط را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ماساژ بازتابی پا (رفلکسولوژی پا) اولین بار توسط یک پزشک آمریکایی به نام فیتز جرالد معرفی شد. در این  روش از انگشتان اشاره و شصت و یا استیک ماساژ جهت فشار بر روی نقاط خاصی از کف پا که با ارگان مورد نظر ارتباط دارند، استفاده می‌شود. ماساژ بازتابی کف پا یک انرژی حیاتی است که در امتداد کانال‌هایی از پا به تمام ارگان‌های بدن جریان می‌یابد. هر گونه مانعی در این جریان، در نهایت منتهی به بیماری خواهد شد. هدف ماساژ رفلکس از بین بردن این موانع و آزاد کردن جریان  انرژی در این مسیر است.

 

بازتاب شناسی چه مواردی را بهبود می‌دهد؟

رفلکسولوژی باعث آرامش می‌شود. و در نتیجه سطح استرس و تنش را کاهش می‌دهد. این تمرین همچنین برای افزایش جریان خون و گردش خون در سراسر بدن مفید است. در حالی که رفلکسولوژی نباید به عنوان جایگزینی برای درمان پزشکی استفاده شود؛ اما می‌تواند به خوبی درمان‌های پزشکی مداوم شما را تکمیل کند.

بازتاب شناسی می‌تواند علائم مرتبط با موارد زیر را به حداقل برساند:

   Ο فشار

   Ο سردردهای تنشی یا میگرنی

   Ο آرتروز

   Ο یائسگی

   Ο ناباروری

   Ο درد قاعدگی

   Ο کمر درد

   Ο و …

 

رفلکسولوژی می‌تواند به این موارد منجر شود:

   √ خواب عمیق‌تر

   √ بهبود هضم

   √ افزایش عملکرد سلولی

   √ پوست سالم‌تر

   √ شکست ازدحام

   √ بهبود تحرک و انعطاف‌پذیری

   √ بهبود انسداد ریه

   √ بهبود بیماری قلبی- عروقی

   √ بهبود زخم

   √ کنترل علائم گوارشی

   √ و …

 

اثرات رفلکسولوژی منحصر به فرد است. در حالی که برخی احساس آرامش و رفاه را تجربه می‌کنند، برخی دیگر آن را کاملاً انرژی‌زا می‌دانند. پاسخ بدن شما به درمان می‌تواند آنی باشد. با این حال، اکثر مردم معمولاً پس از 4-6 جلسه متوجه مزایای کامل آن می‌شوند. آیا این همه اثر مثبت ارزش آن را ندارد که در یک آموزشگاه فنی و حرفه‌ای معتبر زیر نظر اساتید برجسته آموزش ماساژ ببینید و بتوانید به سلامتی عزیزان و همراهان خود کمک کنید.

 

مراقبت‌های بعد از جلسه درمانی رفلکسولوژی

مراقبت‌های بعد از درمان برای اثربخشی مزایای رفلکسولوژی بسیار مهم است. به منظور کمک به روند بهبود و به دست آوردن حداکثر فواید، در 12 ساعت پس از درمان باید:

  ← هیدراته بمانید

تمام تلاش خود را بکنید تا مقدار زیادی آب بنوشید. تا به دفع سموم اضافی و مواد زائد آزاد شده توسط رفلکسولوژی کمک کنید. آبرسانی به بدن قبل از درمان به همان اندازه مهم است. هیدراته ماندن از درد اضافی جلوگیری می‌کند. ضایعات متابولیک را بهبود می‌بخشد. و به سم‌زدایی کمک می‌کند.

  ← سبک بخورید

تا دو ساعت پس از درمان از خوردن وعده‌های غذایی سنگین خودداری کنید. در حالی که تغذیه مهم است، خوردن یک وعده غذایی بزرگ، خون را به سمت دستگاه گوارش شما هدایت می‌کند. نه به قسمت هایی از بدن که برای بهبودی به اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارند. در صورت نیاز، خوردن یک میان وعده سبک مانند یک تکه میوه یا مقداری سبزیجات را در نظر بگیرید.

  ← از کافئین خودداری کنید

نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای و نوشابه حاوی محرک‌هایی هستند که می‌توانند بدن شما را کم آب کرده و ضربان قلب شما را افزایش دهند. این می‌تواند علائم اضطراب را تحریک یا افزایش دهد و به طور بالقوه مزایای درمان رفلکسولوژی شما را خنثی کند.

  ← از مصرف الکل خودداری کنید

این ماده بسیار مهمی است که پس از درمان باید از آن اجتناب کرد. الکل دارای اثرات ادرارآور است. قدرت قضاوت را مختل می‌کند. و می‌تواند فواید حاصل از درمان را از بین ببرد. سعی کنید تا 24 ساعت از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید، زیرا اثرات پس از درمان تشدید می‌شود.

  ← استراحت و آرامش

مهم است که اجازه دهید بدن خود به طور طبیعی پس از یک جلسه رفلکسولوژی بهبود یابد. به بدن خود زمان دهید تا در طول روز استراحت کند. و مطمئن شوید که خواب شبانه خوبی دارید.

 

اثرات نامطلوب

با هر درمانی، امکان تجربه برخی علائم منفی موقت وجود دارد. هر گونه عارضه جانبی باید در عرض 24 ساعت از بین برود. و با رعایت نکات بالا می‌توان آن را به حداقل رساند. با این حال، اگر اثرات خفیف علائم زیر را تجربه کردید، نگران نباشید:

   Χ بدتر شدن موقت علائم شما

   Χ خستگی

   Χ لرز (احساس گرما و سرما)

   Χ تشدید احساسات

   Χ سردرد

   Χ تحریک‌پذیری یا بی‌قراری

   Χ نرمی دست و پا

   Χ آب‌ریزش بینی

   Χ واکنش پوستی

   Χ حالت تهوع

   Χ سرگیجه

   Χ اسهال

 

سخن آخر

مهم است که گزینه‌های خود را در مورد سبک‌های مختلف ماساژ بررسی کنید. رفلکسولوژی یک گزینه عالی برای کاهش استرس و افزایش احساس آرامش می‌باشد. اگر گیرنده ماساژ هستید از یک مرکز معتبر و با تجربه مشاوره بگیرید. مشاوره بهترین راه برای برای دانستن آن است که کدام نوع درمان برای شما مفیدتر است. و اگر یک متخصص ماساژ هستید از سال‌ها دانش و تخصص آموزشگاه ماساژ آسپیان برای کمک به خود در دستیابی به بهترین نتایج بهره‌مند شوید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *