PTSD چیست و ماساژ چگونه به آن کمک می‌کند؟

ماساژ و استرس – مشتریان مبتلا به PTSD با ماساژ درمانی می‌توانند از استرس، اضطراب و افسردگی رهایی یابند. اختلال استرس پس از سانحه (معمولاً به عنوان PTSD شناخته می‌شود) یک بیماری روانشناختی است که در برخی از افراد ایجاد می‌شود. که واقعه‌ای تکان دهنده، ترسناک یا خطرناک را دیده یا زندگی کرده‌اند. این حوادث ممکن است به عنوان مثال مربوط به جنگ باشد، یا شامل خشونت، سوءاستفاده یا ضربه باشد.چنین رویدادهایی ممکن است باشد، اما محدود به خشونت جسمی و / یا جنسی، بلایای طبیعی، تصادفات جدی و جنگ نیست. در حالی که PTSD برای اولین بار به طور رسمی در کهنه سربازان جنگ داخلی آمریکا شناسایی شد، ممکن است در افراد از هر زمینه و سنی رخ دهد.

اختلال استرس پس از سانحه

طبق گفته PTSD United، سازمانی که به ارائه پشتیبانی و منابع برای افرادی که از PTSD رنج می‌برند اختصاص یافته است، تقریباً 24.4 میلیون نفر در هر زمان با PTSD سر و کار دارند. اگرچه تقریباً هر کس در یک زمان یا زمان دیگری یک رویداد آسیب‌زا را تجربه می‌کند. اما تفاوت در افرادی که دچار PTSD می‌شوند این است که واکنش آن‌ها نسبت به ضربه به جای اینکه به طور طبیعی با گذشت زمان برطرف شود، ادامه می‌یابد. غالباً، افراد مبتلا به PTSD حتی وقتی در معرض خطر نباشند احساس استرس می‌کنند.

CPTSD

یک اختلال مرتبط، PTSD پیچیده (C-PTSD) است. در حالی که PTSD ناشی از یک تجربه حاد ضربه ای است، تصور می شود C-PTSD ناشی از تجربه ضربه، به ویژه سوءاستفاده، در طی یک ماه یا سال است. تصور می شود افرادی که در کودکی آزار جسمی، جنسی و / یا احساسی را تجربه می کنند، بیشتر مبتلا به C-PTSD هستند.

علائم PTSD و C-PTSD

PTSD بسیار فردی است، به این معنی که افراد کمی دقیقاً مشابه هم PTSD را تجربه می‌کنند. با این حال، آشنایی با برخی از علائم اولیه به شما کمک می‌کند درک کنید که چگونه ماساژ درمانی مفید است. PTSD و C-PTSD علائم مشابهی دارند که ممکن است از خفیف تا شدید باشد. به طور خلاصه ممکن است شامل موارد زیر باشد.

 • افکار یا خاطرات ناخواسته مداوم، از جمله بازگشت به عقب و به وقایع آسیب زا
 • افکار منفی، عدم توانایی در تجربه افکار مثبت، جدا شدن احساسات، نفرت از خود
 • اجتناب از هر چیزی که یادآور یک واقعه یا رویداد آسیب زا باشد، از جمله از دست دادن حافظه در مورد آن رویداد
 • تحریک بیش از حد، از جمله مشکل در خواب، استرس، تحریک پذیری، پریدگی، حملات وحشت

 

اگر بخواهیم توضیحات بیشتری از علائم دهیم، طبق گفته فیچ، علائم معمولاً به برخی از روش‌های زیر بروز می‌کند.

 

بیش فعالی

به طور کلی، تحریک بیش از حد به افزایش فشار روانی و فیزیولوژیکی اشاره دارد. به عنوان مثال، ممکن است فرد احساس اضطراب یا خستگی کند یا از بی‌خوابی رنج ببرد. بعلاوه، ممکن است تحمل آن‌ها نسبت به درد کاهش یابد. در حالی که پاسخ‌های حیرت‌انگیز آن‌ها اغراق‌آمیز می‌شود. در اینجا نیز ممکن است ویژگی‌های شخصیتی برجسته شود.

 

نظارت بیش از حد

آگاهی غیر عادی از محرک‌های محیطی، یا هوشیاری و توجه به تهدیدات احتمالی، نشانه‌های نظارت بیش از حد است. همچنین ممکن است به عنوان مثال متوجه مشتریانی شوید که نفس خود را گرفته‌اند یا انگشتانشان را فشار می‌دهند.

 

گناه و شرم

مشتریانی که از PTSD رنج می‌برند ممکن است احساس گناه یا شرم کنند. بخاطر آنچه اتفاق افتاده خود را مقصر بدانند یا احساس تحقیر و بی لیاقتی کنند.

 

تفکیک

تفکیک توصیف می‌کند که چگونه یک فرد ممکن است از یک واقعه آسیب‌زا فاصله بگیرد. بعضی ممکن است از نظر احساسی جدا شوند یا غایب یا بیهوش به نظر برسند. سایر افراد مبتلا به PTSD ممکن است “وقت خود را از دست بدهند” و به عنوان مثال نتوانند جنبه‌های قابل توجهی از ضربه را به خاطر بسپارند. وحشت، حالت تهوع و ترس نیز می‌تواند جنبه‌های تفکیک باشد.

 

افکار سرزده

خاطرات تکرارشونده، ناخواسته و ناراحت کننده‌ای از یک واقعه آسیب‌زا نیز ممکن است همراه با خواب‌های ناراحت کننده یا بازگشت به عقب رخ دهد. طبق مطالعات کلینیک مایو، علائم PTSD معمولاً ظرف سه ماه از زمان بروز تروما شروع می‌شود. اگرچه ممکن است سال‌ها بعد از بروز علائم نیز بگذرد.

 

مهم نیست که علائم چگونه آشکار می‌شوند و چه موقع بروز می‌کنند، چیزی که ثابت است برای بسیاری از افراد مبتلا به PTSD این است که علائم آن‌ها به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره آن‌ها تأثیر می‌گذارد. گاهی اوقات کار در آن‌ها را دشوار می‌کند و روابط شخصی و شغلی را به خطر می‌اندازد.

با این حال به یاد داشته باشید که حتی با درک علائم، هنگام کار با مشتریانی که مبتلا به PTSD هستند، کاملاً باید در محدوده عملکرد خود باقی بمانید. فیچ می‌گوید: “در چارچوب عمل یک ماساژ درمانی نیست که به طور فعال درگیر مکالمه در مورد ضربه شود، غیر از گوش دادن، حمایت و ارجاع لازم است”.

درمان PTSD

PTSD یک اختلال پیچیده است و درمان موفقیت آمیز نیز به همین ترتیب چند وجهی است. از آنجا که این شرایط از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است قبل از کشف ترکیب مناسب، ترکیب متفاوتی از درمان ها امتحان شود. درمان فعلی PTSD ممکن است شامل شناخت درمانی، دارو درمانی و به طور فزاینده، درمان های غیر منتظره (جدید و غیره) مانند ماساژ، یوگا و ذهن آگاهی باشد.

برای مشتریان مبتلا به PTSD که به دنبال ماساژ درمانی هستند. فیچ معتقد است که کار با سابقه آسیب‌دیدگی آن‌ها با یک روانشناس یا روان‌درمانگر باتجربه ضروری است. وی توضیح می‌دهد: “اگر مشتریان مبتلا به PTSD قبل از انجام مشاوره با روان‌درمانگر به دنبال ماساژ درمانی باشند‌. می‌توانند در معرض خطر بدتر شدن علائم، تحریک لمس یا احساس افسردگی و عصبانیت باشند.”

ماساژ درمانی چگونه می‌تواند به مشتریان مبتلا به PTSD کمک کند؟

تسکین استرس، کاهش اضطراب، کاهش افسردگی و بهبود خلق و خوی شخصی از نتایج مثبت ماساژ است. که ممکن است به مشتری ارائه دهد. بسیاری از رایج‌ترین علائم PTSD می‌تواند به طور قابل توجهی توسط رژیم ماساژ، به ویژه استرس، کمبود خواب و تحریک بیش از حد کاهش یابد. زیرا ماساژ باعث افزایش سطح سروتونین و ملاتونین می‌شود. هورمون‌هایی که باعث آرامش و خواب بهتر می‌شوند. در حالی که مطالعات در حال انجام است، نشانه‌های اولیه استفاده پزشکی از ماساژ در درمان PTSD دلگرم کننده است.

مطالعات نشان داده است که بازماندگان سوءاستفاده جنسی پس از رژیم ماساژ، در علائم PTSD کاهش یافته‌اند. در مطالعه‌ای که توسط اداره امور سربازان قدیمی انجام شد. شرکت کنندگان دریافتند که ماساژ باعث بهبود خلق و خو، کاهش تحریک‌پذیری و افزایش کیفیت خواب می‌شود، همه برای درمان PTSD مفید است. جنبه‌هایی از ماساژ درمانی نیز وجود دارد که به نظر می‌رسد برخی از مزایای منحصر به فرد را برای بیماران مبتلا به PTSD فراهم می‌کند. عمدتاً به آن‌ها احساس راحتی، ایمنی و کنترل را می‌دهد که اغلب نمی‌توانند به تنهایی به دست آورند.

 

ملاحظات ویژه برای ماساژ PTSD

این که آیا شما برای درمان PTSD ماساژ می‌گیرید، یا اینکه با یک مشتری مبتلا به PTSD کار می‌کنید، چند دستورالعمل خاص وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

اگر برای درمان PTSD خود ماساژ می‌گیرید:

 • به ماساژ درمان‌گر اطلاع دهید که از PTSD رنج می‌برید و علائم خود را به بهترین شکل ممکن توصیف کنید.
 • ماساژدرمانگر را از تاریخچه خود مطلع کنید.
 • اگر درمان باعث ایجاد ناراحتی یا ایجاد احساسات نامطلوب در هر زمان می‌شود، به درمانگر اطلاع دهید.
 • برای درمانگر توضیح دهید که چه میزان از نور، فشار، موسیقی و مکالمه را مفید می‌دانید.
 • بدانید که در صورت بی اثر بودن یا احساس ناراحتی، می‌توانید در هر زمان درمان ماساژ را متوقف کنید.
 • بدانید که به دلایل معتبر در حال ماساژ پزشکی هستید.

اگر به فردی با PTSD ماساژ می‌دهید:

 • در مورد علائم وی با مشتری صحبت کنید.
 • بدانید که برخی از مبتلایان به PTSD ممکن است به محیطی بسیار ساکت و تاریک برای جلوگیری از عوامل تحریک کننده بیش از حد نیاز داشته باشند.
 • برای جلوگیری از ایجاد پاسخ‌های PTSD، مرتباً در مورد فشار و مناطق درمانی چک کنید.
 • به مشتری کمک کنید احساس تجربیات خود را کنترل کند، از جمله سطح لباس، محل ماساژ و موقعیت.
 • درباره PTSD و شرایط مربوط به آن بخوانید و تحقیق کنید.

 

آنچه متخصصان ماساژ باید درباره کار با مشتریان مبتلا به PTSD بدانند.

در هر جلسه ماساژ درمانی که برای مشتریان مبتلا به PTSD ارائه می‌کنید، دو کلمه مورد توجه قرار می‌گیرد: اعتماد و ایمنی. برای اینکه شخصی به شما اجازه دهد او را لمس کنید، باید اعتماد کند. افراد مبتلا به PTSD در اعتماد به نفس مشکل دارند و به همین دلیل بسیار ضروری است که درمانگران ابتدا در زمینه اعتمادسازی و اطمینان از این‌که مشتری می‌فهمد که می‌تواند از درمان خودداری کند، کار کنند. بدون اعتماد مشتری، هیچ اقدامی انجام نمی‌شود.

 

◊ ایجاد رابطه

ایجاد یک رابطه حرفه‌ای با مشتریانی که PTSD دارند اغلب به معنای توضیح ساده مزایای ماساژ درمانی است. مشتریان باید بدانند که می‌توانند به شما اعتماد کنند. و ممکن است قبل از شروع جلسه ماساژ درمانی، یا در بعضی موارد قبل از ورود به فضای تمرین شما، وقت بیشتری را صرف صحبت کنند.

 

◊ تجربه کسب کنید

کار با مشتریان مبتلا به PTSD برای ماساژدرمانی که تجربه ماساژ دارند بهترین تجربه است. نظارت بر همتایان و مشاوره با درمانگران باتجربه‌تر، به متخصص ماساژ اجازه می‌دهد تا از مشتری حمایت كند.همچنین گرفتن تجربه از پزشك متخصص در زمینه بهداشت روان مفید می‌باشد.

 

◊ برقراری ارتباط، برقراری ارتباط، برقراری ارتباط

از زمان دریافت جلسه ماساژ درمانی تا پایان جلسه، برقراری ارتباط برای مشتریان مبتلا به PTSD ضروری است. در بیشتر موارد، کار با مشتری مبتلا به PTSD بسیار شبیه به سایر مشتریانی است که انجام می‌دهید، با یک تفاوت مشخص. روند کار می‌تواند یکسان به نظر برسد، اما هدف درمانگر باید اطمینان از ایمنی مشتری باشد. که ممکن است نیاز داشته باشد که درمانگر درباره سابقه لمس مشتری سوال کند.

 

◊ سرعت آهسته

مشتریان مبتلا به PTSD به شما نیاز دارند تا با سرعت آرام کار کنید، چه در زمان مراجعه و چه در یک جلسه ماساژ درمانی. کار آهسته، محافظه‌کارانه بوده و نیازی برای عجله نیست. وقت گذاشتن به مشتری نشان می‌دهد که درمانگر نیاز او به احساس امنیت و کنترل را درک می کند.

 

 

در پایان متوجه شدیم ماساژ و استرس ناشی از PTSD به یکدیگر مرتبط هستند. افراد مبتلا به PTSD، افرادی هستند که با آسیب روحی روبرو هستند و به دلسوزی، مراقبت و تمایل به کار با سرعت خود نیاز دارند. شما به عنوان یک متخصص ماساژ باید بدانید که کار درمانگر اطمینان از ایمنی و محافظت از مشتری در برابر بروز علائم نفوذی ضربه است. نفس بکشید، آرام بگیرید و اجازه دهید بدن خود را آرام کند. در مورد فضای انجام فکر کنید و بدانید که بیماران معمولاً در یک فضای محدود احساس آسیب‌پذیری می‌کنند. کار خود را به صورت حرفه‌ای انجام دهید. و بدانید که ماساژ یک داروی قدرتمند برای مشتریان شما می‌باشد.

 

تیم آسپیان اعتقاد دارد که هر فردی شایسته فضایی برای بهبود است. ما این جا هستیم تا شما را در یک سفر برای متخصص شدن پشتیبانی کنیم.

 

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *