ماساژ در مراکز درمانی و مراقبت‌های بهداشتی

چه به تازگی آموزش را به پایان رسانده باشید و در حال بررسی گزینه‌های شغلی خود هستید، یا چندین سال در حرفه ماساژ فعال بوده‌اید و می‌خواهید محیط‌های کاری دیگری را در نظر بگیرید، آسپیان اینجاست تا به شما کمک کند. مهم نیست که چه سطح تجربه‌ای دارید، به احتمال زیاد در مورد فرصت‌هایی که برای شما به عنوان یک متخصص ماساژ وجود دارد سؤالاتی دارید.

ماساز در مراکز درمانی

اگرچه تحصیلات، آموزش‌ها و تجربیات حرفه‌ای گذشته، ماسورها را برای تمرین در بسیاری از محیط‌های مختلف آماده می‌کند، انجام ماساژ در مراکز درمانی ممکن است به دیدگاه‌های جدیدی در حرفه ماساژ نیاز داشته باشد. در سراسر این راهنما، اطلاعاتی در مورد محیط‌های مراقبت‌های درمانی به طور کلی، و همچنین برخی از روش‌های خاص این تنظیمات کاری با سایر موارد در ماساژ را خواهید یافت.

 

ویژگی‌های خاص مراکز مراقبت‌های بهداشتی

محیط کار

اجماع عمومی در میان بسیاری از متخصصانی که در یک محیط مراقبت بهداشتی تمرین می‌کنند این است که عمیق‌ترین تفاوت در این محیط بیش از مجموعه مهارت‌های ماساژ؛ به محیط مربوط می‌شود. به طور خلاصه، مهارت‌های ماساژی که در آموزشگاه ماساژ آموخته‌اید، در بیشتر موارد، تقریباً در تمام محیط‌های کاری مراقبت‌های بهداشتی قابلیت کاربرد دارند، زیرا در بسیاری از موارد آنچه که لازم است، کاری است که شما یاد گرفته‌اید: کاهش اضطراب، کمک به افراد برای مدیریت درد و تسکین علائم استرس. چیزی که متفاوت است، کجاست، نه چگونه.

همان‌طور که ماساژ در یک اسپا به عنوان یک تکنیک، روش یا “ماساژ آبگرم” نامیده نمی‌شود، بسیاری از افراد در این حرفه استفاده از اصطلاح “ماساژ پزشکی” را هنگام توصیف ماساژ مورد استفاده در محیط‌های مختلف مراقبت‌های بهداشتی زیر سؤال می‌برند. به عبارت دیگر، ماساژی که در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی – از مراکز مراقبت یکپارچه گرفته تا بیمارستان‌ها – اتفاق می‌افتد، اساساً بر اساس مکان تعریف می‌شود، نه نوع ماساژی که انجام می‌شود.

به طور کلی، برخی از تفاوت‌های اصلی محیط کار مراقبت‌های بهداشتی ناشی می‌شود که طبیعتاً احساس بالینی بیشتری دارد. با این حال، حتی در این تنظیمات، متخصصین ماساژ هنوز بر اساس دامنه عمل حرفه‌ای تعریف می‌شوند، بنابراین فشار شرکت در درخت تصمیم‌گیری بالینی را نخواهند داشت.

 

برخی از تفاوت‌های خاص در محیط کار چیست؟

خوب، تفاوت‌هایی وجود دارد، اما برخی از راه‌های خاص برای متمایز کردن محیط‌های مراقبت بهداشتی از سایر محیط‌های کاری چیست؟

> فضای فیزیکی

به طور معمول، مهارت‌آموزان و متخصصین ماساژ کهنه کار به طور یکسان به تمرین در اتاقی با نور کم فکر می‌کنند، شاید موسیقی آرامی در پس‌زمینه اجرا شود. در تمام محیط‌های کاری مراقبت‌های بهداشتی، فضای فیزیکی که در آن ماساژ انجام می‌شود، بسیار متفاوت از آنچه که معمولاً در تصور دیده می‌شود، است. مخصوصاً هنگام انجام ماساژ در مراکز درمانی ، بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان، ماسورها باید راحت در اطراف تجهیزات پزشکی حرکت کنند، زیرا اغلب اوقات افرادی را می‌بینند که مثلاً به یک مانیتور یا IV متصل هستند یا یک کاتتر یا ونتیلاتور نصب کرده‌اند.

 

> آب و هوا

ماسورها اغلب کنترل آب و هوا را به همان روشی که در سایر محیط‌‌های کاری انجام می‌دهند، ندارند. احتمالاً نمی‌توانید نور را طوری تنظیم کنید که در یک اسپا یا اتاق ماساژ خود تنظیم می‌کنید. در بسیاری از موارد، جلسه ماساژ در جایی انجام می‌شود که فرد در حال حاضر در آن قرار دارد، مانند اتاق بیمارستان یا اتاقی در خانه سالمندان، جایی که نور شدید و وقفه‌های مکرر محتمل است.

 

> نداشتن تخت ماساژ

علاوه بر این، هنگام کار در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی مانند بیمارستان، آسایشگاه یا خانه سالمندان، ماساژ اغلب در حالی انجام می‌شود که مددجو/بیمار روی تخت خوابیده یا شاید روی صندلی نشسته است، نه روی تخت ماساژ. بنابراین، هنگام در نظر گرفتن یک محیط کار مراقبت‌های بهداشتی، بدانید که باید انعطاف‌پذیر و مایل باشید تا خود را با موقعیت‌های مختلف، برخی پیش‌بینی شده و برخی غیرمنتظره، سازگار کنید.

 

√ مشتری در برابر بیمار

در بیشتر تنظیمات کاری دیگر، مشتریانی خواهید داشت که کار خود را برای آن‌ها بازاریابی می‌کنید. ماساژ در مراکز درمانی کمی متفاوت است، زیرا بسیاری از افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید، بیمار خواهند بود، مثلاً در یک بیمارستان یا آسایشگاه، یا ساکنین، مثلاً در یک خانه سالمندان.

این تفاوت ممکن است ظریف به نظر برسد، اما پیامدهای بی‌شماری برای متخصصین ماساژی که محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی را در نظر می‌گیرند، به همراه دارد، یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها این است که بسیاری از اوقات فردی که می‌بینید مریض است یا شاید حتی می‌میرد. باید یاد بگیرید که چگونه پاسخ‌های احساسی خود را مدیریت کنید. (در مورد اهمیت تاب‌آوری عاطفی و مراقبت از خود در ادامه توضیح داده شده است).

ماسورهایی که در مراکز درمانی کار می‌کنند نیز متوجه خواهند شد که موارد منع مصرف بسیار بیشتر از سایر محیط‌های کاری است. کار با بیمارانی که با بیماری، بهبودی از آسیب، مبارزه با اعتیاد یا زندگی در خانه سالمندان سر و کار دارند، درک زمانی که یک تکنیک از اهمیت حیاتی منع شده است را درک می‌کند.

 

√ برنامه و انتظارات

هنگامی که شما صاحب حرفه‌ی خود هستید یا در یک اسپا کار می‌کنید، می‌توانید انتظار برنامه‌ای نسبتاً منظم و قابل پیش‌بینی داشته باشید. در محیط‌های درمانی، برنامه‌ریزی‌ها اغلب تصادفی‌تر و گاهی اوقات حتی پر هرج و مرج هستند. به عنوان مثال، ماسورها باید بر روی برنامه بیمار کار کنند و وقفه‌های کارکنان پزشکی یا ملاقات اعضای خانواده را برطرف کنند. همچنین ممکن است متوجه شوید که بیمار هنگام مراجعه به او در دسترس نیست، بنابراین ممکن است قبل از شروع به کار با فرد، چندین بار تلاش کنید.

همچنین، جلسات ماساژ در مراکز درمانی اغلب متفاوت است، حتی اگر اهداف – مانند کاهش استرس، مدیریت درد و افزایش رفاه – مشابه سایر تنظیمات تمرینی باشد. به عنوان مثال، برخی از بیماران در محیط بیمارستان یا آسایشگاه ممکن است فقط چند دقیقه ماساژ درمانی بخواهند، و فشاری که آن‌ها می‌توانند تحمل کنند ممکن است به طور قابل توجهی کمتر از مصرف کنندگان در محیط‌های کاری دیگر باشد. فرآیند دریافت از اهمیت حیاتی برخوردار خواهد بود. نکته کلیدی این است که آن‌چه را که بیمار بیشتر از همه مفید می‌داند، دنبال کنید و به آن احترام بگذارید، چه پنج دقیقه ماساژ دست یا 30 دقیقه ماساژ پشت.

یکی از مزایای تنظیمات مراقبت‌های بهداشتی این است که شما مجبور نخواهید بود که مسئولیت کارکردهای اساسی کسب و کار، مانند برنامه‌ریزی مشتریان را بر عهده داشته باشید، زیرا بارها خدمات شما توسط کادر پزشکی ارجاع می‌شود.

 

ویژگی‌های ماسور در مراکز درمانی

آیا می‌توانم در یک محیط شلوغ کار کنم؟ آیا می‌خواهم یک برنامه منظم و قابل پیش‌بینی داشته باشم یا می‌توانم برنامه‌ای تصادفی‌تر داشته باشم؟ آیا از نظر عاطفی آماده کار با بیمارانی هستم که بیمار یا مجروح هستند؟ آنچه از شما به عنوان یک ماسور انتظار می‌رود:

توانایی کار مشترک

در اکثر محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی، متخصصین ماساژ بخشی از یک تیم بزرگ‌تر خواهند بود و مهارت‌های بین فردی قوی را برای موفقیت ضروری می‌سازند. علاوه بر کار با کادر پزشکی مانند پزشکان و پرستاران، ممکن است در کنار سایر پزشکان مکمل و جایگزین نیز کار کنید. به عنوان مثال، در یک محیط مراقبت بهداشتی یکپارچه، ممکن است دریابید که ماساژ با سایر روش‌های درمانی، مانند تصویرسازی هدایت‌شده، رایحه‌درمانی و «اگزولوژی مجدد» همراه است. به این ترتیب، آموزش متقابل در تکنیک‌های متعدد می‌تواند مفید باشد، بنابراین شما می‌توانید یک بهبود مناسب داشته باشید.

 

مهارت‌های ارتباطی

از آن‌جا که شما با افراد مختلف زیادی کار خواهید کرد، در سیستمی که اغلب سلسله مراتبی است، مهارت‌های ارتباطی برتر ضروری است. نه فقط شفاهی، همان‌طور که در بیمارستان‌ها، از شما انتظار می‌رود کارهایی را که با یک بیمار انجام می‌دهید مستند یا نمودار کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که روش مصرف در محیط‌های مختلف متفاوت است، بنابراین باید خود را با رویه‌های محیط کاری خاصی که انتخاب می‌کنید آشنا کنید.

 

تاب‌آوری عاطفی

ماهیت بالینی محیط، همراه با این واقعیت که شما با بیمارانی که بیمار هستند، گاهی اوقات با بیماری‌های شدید یا لاعلاج کار می‌کنید، ایجاب می‌کند که واقعاً در مورد نحوه رسیدگی به تنظیمات مراقبت‌های بهداشتی فکر کنید. در کل، بیمارانی می‌بینید با مصرف‌کنندگانی که ممکن است به دنبال ماساژ برای تسکین استرس یا آرامش باشند، متفاوت خواهند بود. به طور خلاصه، محیط‌های درمانی برای همه مناسب نیستند، و تصمیم‌گیری در مورد آن برای خودتان چیز بدی نیست.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، بسیاری از بیماران در این محیط‌های کاری به دلایل مشابه از ماساژ استفاده می‌کنند، اما شرایط شخصی آن‌ها تقریباً همیشه متفاوت است. در یک آسایشگاه، ماساژ برای کاهش اضطراب ممکن است به این معنی باشد که شما باید از نظر عاطفی برای کار با افرادی که در آستانه پایان عمر خود هستند آماده باشید. یا، اگر در بیمارستان کار می‌کنید، افرادی که می‌بینید ممکن است بیمار باشند، گاهی اوقات به شدت بیمار هستند، و مدیریت درد برای بهبودی پس از بیماری یا جراحی ممکن است در مقیاس با تمرین خصوصی متفاوت باشد.

 

دانش و مهارت‌ها

اگر تصمیم دارید ماساژ در مراکز درمانی را انجام دهید، دانشی وجود دارد که باید داشته باشید یا آمادگی کسب آن را داشته باشید. اگر قرار است با جمعیت بسیار خاصی کار کنید، مثلاً در یک خانه سالمندان، آماده باشید تا در هنگام درخواست برای این موقعیت‌ها، هر گونه آموزش ماساژ در مورد سالمندان را بدانید. به طور مشابه، اگر می‌دانید که می‌خواهید با بیماران سرطانی کار کنید، برخی از به روزترین تحقیقات در مورد این موضوع را بخوانید. در این تنظیمات کاری، شما همچنین می‌خواهید درک اساسی از شرایط و علائم رایج و همچنین دانش کاملی از داروها و ملاحظات ماساژ آن‌ها داشته باشید.

 

آداب معاشرت حرفه‌ای 

شما همیشه حرفه‌ای هستید، صرف‌نظر از محیط کاری که برای حرفه ماساژ انتخاب می‌کنید. با این حال، در محیط‌های درمانی، آداب معاشرت حرفه‌ای فراتر از نحوه رفتار شما با فردی که ماساژ می‌کنید، می‌شود، زیرا در کنار سایر متخصصان و در بسیاری موارد، اعضای خانواده بیمار کار می‌کنید.

برخی از موقعیت‌ها ساده هستند و در هر محیط کاری که در نظر می‌گیرید انجام می‌شوند، مانند ضربه زدن قبل از ورود به اتاقی که بیمار یا مشتری در انتظار جلسه ماساژ درمانی است. موقعیت‌های دیگر مختص تنظیمات مراقبت‌های بهداشتی هستند و می‌توانند ظریف‌تر باشند، مانند درک این موضوع که وقتی پرده کشیده می‌شود، کارکنان بیمارستان معمولاً مراقب بیمار هستند و شما باید بیرون از اتاق منتظر بمانید.

به طور مشابه، برای مثال، هنگام کار در بیمارستان یا خانه سالمندان، پزشک بیمار ممکن است در طول جلسه ماساژ شما از اتاق بازدید کند. هرگز نباید تصور کنید که ادامه ماساژ دادن بیمار یا حتی ماندن در اتاق برای شما اشکالی ندارد و در عوض بپرسید که آیا باید بیرون بروید. هنگام ملاقات اعضای خانواده نیز همین امر صادق است.

 

در نهایت: 

اگر قصد انجام ماساژ در مراکز درمانی را دارید همواره از خود بپرسید آیا با اهداف شخصی و حرفه‌ای من مطابقت دارد؟ آیا من واجد شرایط کار در چنین محیط‌هایی هستم؟ آیا می‌توانم خواسته های عاطفی یک محیط کاری درمانی را مدیریت کنم؟ آیا شخصیت من به خوبی برای عضویت در یک تیم و همکاری با تعدادی از افراد مختلف مناسب است؟ مسئله آینده کاری شماست. بایستی با دقت انتخاب کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *