موارد منع استفاده از ماساژ رفلکسولوژی

تعادل و تمامیت همه آن چیزی است که اکثر ما از زندگی می‌خواهیم. ما می‌توانیم در وجود روزمره خود گم شویم. انجام دادن “کارهای” بیشتر و به عهده گرفتن مسئولیت بیشتر، و در نتیجه نادیده گرفتن “خود” خودمان. رفلکسولوژی یکی از در دسترس‌ترین درمان‌های مکمل است. دست‌ها و پاها تمام چیزی است که برای به ارمغان آوردن سلامتی، شادی، سرگرمی و شادابی به تمام وجودتان نیاز دارید.

ممنوعیت های رفلکسولوژی

من هنوز در شگفتم که حتی با آموزش ماساژ رفلکسولوژی در یک کارگاه سه روزه، می‌توان تغییری فوری در وضعیت جسمی، ذهنی و عاطفی افراد مشاهده کرد. آن‌ها در پایان روز با احساس تعادل بیشتر ترک می‌کنند، به معنای واقعی کلمه روی هوا راه می‌روند، با چیزی که برای خود به دست آورده‌اند. مهارتی که می‌توانند آن را به خانه ببرند و از آن استفاده کنند. ولیکن در این میان نبایستی فراموش کرد که ماساژ رفلکسولوژی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی را دارد که در انجام آن روی افراد مختلف باید به آن توجه نمود. برای دانستن ممنوعیت های رفلکسولوژی و موارد احتیاط تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

رفلکسولوژی چیست؟

مطمئناً شما می‌دانید که بازتاب‌شناسی چیست زیرا به آن علاقه دارید، در حال مطالعه آن هستید یا شاید درمان‌هایی داشته باشید! توصیفات زیادی از رفلکسولوژی وجود دارد که همگی از نظر طول، جزئیات و فلسفه متفاوت هستند، اما یک توصیف کوتاه خوب این است:

 

“رفلکسولوژی عبارت است از ماساژ فشاری به پاها یا دست‌ها به منظور تحریک نقاط رفلکس و ایجاد تعادل بین هشت سیستم بدن به منظور هماهنگی و هماهنگی بدن با هم و در نتیجه ایجاد احساس خوب و بهینه‌ی سلامتی.”

 

بدن انسان به طور کامل در پاها به صورت سه بعدی منعکس می‌شود و به نقطه‌ای از پا که مربوط به ناحیه‌ای از بدن است، رفلکس می‌گویند. با اعمال فشار با دست‌ها به نواحی بازتابی پا، رفلکسولوژیست می‌تواند انسداد و عدم تعادل رفلکس‌ها و مسیرهای ناحیه را پیدا کند که از طریق درمان می‌توان آن‌ها را اصلاح کرد، بنابراین جریان انرژی‌های شفابخش طبیعی بدن را بازیابی می‌کند و به بازگشت به سلامتی مطلوب کمک می‌کند.

 

ممنوعیت های رفلکسولوژی

رفلکسولوژی یک نوع روش بهبودی بسیار ایمن است، اما برای محافظت از متخصص و مراجعه کننده، توصیه می‌شود تکنیک‌ها را روی افراد با موارد منع عمده زیر اجرا نکنید.

ترومبوز ورید عمقی (DVT)

فلبیت

لخته شدن خون

 

دلیل:

تأثیر قوی بر سیستم گردش خون ناشی از رفلکسولوژی ممکن است چنین شرایطی را بدتر کند. کار بر روی افراد دارای لخته خون به دلیل امکان حرکت لخته خون در جهت ریه، قلب و مغز مطلقاً ممنوع است.

 

موارد احتیاط در بازتاب شناسی

اگر می‌خواهید به افراد کمک کنید قطعاً بایستی آموزش ماساژ را گذرانده باشید. همچنین به طور کلی توافق شده است که تکنیک‌ها را روی مراجعین با شرایط زیر می‌توان اما بایستی با احتیاط انجام داد:

 

Ο وضعیت پزشکی جدی

هر بیماری جدی پزشکی که در حال حاضر توسط یک فرد واجد شرایط پزشکی بدون کسب رضایت آن شخص درمان می‌شود.

 

Ο بلافاصله قبل یا مستقیماً بعد از جراحی بزرگ

رفلکسولوژی نباید بلافاصله قبل یا مستقیماً بعد از جراحی بزرگ انجام شود. زیرا انجام این کار ممکن است علائم را تغییر دهد یا پنهان کند و اطلاعات مهم را پنهان کند. اگر یک عمل چند ماه به تعویق بیفتد (به عنوان مثال سنگ کلیه، زخم معده، اقدامات ارتوپدی)، ایجاد یک روند بهبودی قابل قبول است. پروتکل بهبودی بلافاصله قبل یا بعد از جراحی جزئی (به عنوان مثال روش‌های بی‌حسی موضعی) با رضایت پزشکی قابل قبول است.

 

Ο بارداری

رفلکسولوژی به خودی خود خطری برای یک بارداری پایدار نیست، اما نباید در مواردی که هر عامل خطری در آن دخیل است، انجام شود، به عنوان مثال سابقه بارداری ناپایدار یا سقط جنین.

 

Ο شرایط عفونی یا مسری

در شرایط عفونی شدید، افزایش گردش خون ناشی از رفلکسولوژی ممکن است باعث گسترش عفونت شود. آن را می‌توان پس از وضعیت حاد بیماری عفونی به منظور تقویت مناطقی که تحت تأثیر قرار گرفته‌اند انجام داد.

 

Ο دمای غیر طبیعی

باز هم، افزایش گردش خون ممکن است وضعیت را بدتر کند.

 

Ο مستقیماً روی ناحیه‌ای از واریس یا اگزمای واریسی

فشار روی ورید احتمالاً وضعیت را بدتر می‌کند. فشار سبک ممکن است به ناحیه اطراف اعمال شود.

 

Ο مصرف انبوه دارو

داروهای قوی، که روزانه مصرف می‌شوند و بر سیستم‌های بدن تأثیر می‌گذارند، ممکن است با رفلکسولوژی مقابله کنند. باید احتیاط کرد و در صورت شک اجازه پزشک عمومی مراجعه کننده را گرفت.

 

Ο داروهای تفریحی و الکل

اگر مشتری آشکارا تحت تأثیر مواد مخدر یا الکل است، آن را انجام ندهید. در غیر این صورت می‌توان پروتکلی ارائه کرد، اما توجه داشته باشید که مصرف طولانی‌مدت مواد می‌تواند بر حساسیت رفلکس‌ها تأثیر بگذارد.

 

Ο فشار خون ناپایدار

این در مورد افرادی که از نوسانات شدید و تغییرات شدید فشار خون رنج می‌برند به جای فشار بالا یا پایین صدق می‌کند.

 

Ο حمله قلبی

افرادی که دچار حمله قلبی شده‌اند نباید برای مدتی تحت درمان قرار گیرند تا عضله قلب بهبود یابد. رفلکسولوژی نباید حداقل تا سه ماه پس از حمله شروع شود. پروتکل‌های اولیه ممکن است با رضایت مشاور انجام شود.

 

Ο عفونت‌های موضعی شدید پا، جراحات یا شرایط استخوانی دژنراتیو

تماس مستقیم با بافت آسیب‌دیده اغلب باعث تشدید وضعیت می‌شود. پوکی استخوان به شکل پیشرفته نباید با رفلکسولوژی بهبود یابد. پای مبتلا به عفونت جدی یا زخم‌های عفونی (از جمله قانقاریا)، شکستگی‌ها یا ضربه‌های اخیر نباید انجام شود.

 

Ο سرطان

چندین نوع سرطان نباید توسط رفلکسولوژیست انجام شوند زیرا سطح بدخیمی و خطر بدتر شدن وضعیت بالا است، به عنوان مثال لنفوم (سرطان سیستم لنفاوی). سایر شرایطی که فرد به وضوح بیمار لاعلاج است و درد شدید دارد، ممکن است از رفلکسولوژی بهره‌مند شود و درد و عوارض جانبی درمان دارویی را کاهش دهد. همچنین ممکن است تحمل زمان باقیمانده را آسان‌تر کند. همیشه توصیه می‌شود قبل از انجام رفلکسولوژی با پزشک بیمار سرطانی مشورت کنید.

 

Ο بعد از یک وعده غذایی سنگین

انرژی بعد از غذا در معده متمرکز می‌شود و در صورت انجام تکنیک‌ها خیلی زود، بیمار ممکن است احساس تهوع یا درد معده یا ناراحتی کند. قبل از شروع حدود دو ساعت پس از مصرف صبر کنید.

 

Ο کودکان، افراد ضعیف و سالمندان

با فشار کمتری روی رفلکس‌های کودکان و جوانانی که به سن بلوغ نزدیک می‌شوند کار کنید. همچنین باید مراقب میزان فشار وارده به پاهای افراد مسن یا ضعیف باشید.

 

Ο واکنش‌های مگاتیو

اگر تماس با پاهای فرد بدون هیچ دلیل قابل تشخیصی واکنش شدیدی ایجاد کرد و در چند دقیقه اول درمان همچنان احساس ناراحتی کرد و به طور کلی واکنش بدتر به لمس نشان داد، بلافاصله ماساژ را قطع کنید.

 

Ο اچ آی وی و ایدز

باید طبق معمول اعمال شود، به یاد داشته باشید که این مراجعین ممکن است به حمایت عاطفی بیشتری نیاز داشته باشند. از سازمان‌هایی که می‌توانند از مشتری حمایت کنند آگاه باشید. در صورت وجود بریدگی یا زخم باز روی پاها، درمان نکنید. پس از بهبودی، می‌تواند از سر گرفته شود.

 

Ο قاعدگی

باید با فشار کمتر از حد معمول (بر روی رفلکس‌های تولید مثلی) در چند روز اول پریود اعمال شود و اگر قاعدگی بسیار سنگین است به طور کامل اجتناب شود.

 

به یاد داشته باشید؛ رفلکسولوژی یک روش بهبودی ایمن و غیر تهاجمی با تنها یک منع مصرف قطعی است، اما چندین بیماری که ممکن است نیاز به احتیاط داشته باشد. بسیار نادر است که برخی می‌گویند غیرممکن است که رفلکسولوژی به بیماری‌های جدی کمک کند یا باعث ایجاد هر گونه بیماری شود. اما اگر شک دارید از مناطق مرتبط اجتناب کنید یا آن را به تعویق بیندازید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *