بنیانگذار واقعی ماساژ سوئدی را بشناسیم

ماساژ سوئدی

تاریخچه ماساژ سوئدی – یکی از معروف‌ترین انواع ماساژ در سراسر جهان ماساژ سوئدی است. در طول ماساژ سوئدی، درمانگر از فشار ملایم دست‌ها، بازوها یا آرنج خود استفاده می‌کند تا تنگی عضلات مشتری را آزاد کند. به طوری که سلامت کلی وی را افزایش می‌دهد. یک ماساژ سوئدی مؤثر می‌تواند به افزایش گردش خون مشتری کمک کند. تنش و استرس را در ذهن و بدن او کاهش دهد و سموم را از عضلات گره خورده وی خارج کند. و همچنین انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت وی را بهبود بخشد. اما این عمل مؤثر به طور معجزه آسایی از کجا ناشی می‌شود؟ در واقع، منشأ ماساژ سوئدی بحث‌برانگیز است و ماساژ سوئدی ممکن است به هیچ وجه سوئدی نباشد. در این مقاله، تاریخچه ماساژ سوئدی را بررسی خواهیم کرد.

 

ماساژ سوئدی از کجا آمده است؟

مشابه اکثر تکنیک‌های مدرن ماساژ، ماساژ سوئدی در نیمه اول سال 1900 توسعه یافت. با این حال، در مورد مخترع این نوع ماساژ اختلاف وجود دارد. اکثر طرفداران ماساژ سوئدی به اشتباه معتقدند که این ماساژ توسط یک متخصص فیزیوتراپی به نام «پِر هنریک لینگ» ایجاد شده است. با این حال، بر اساس حقایق تاریخی، مخترع دقیق این روش پزشکی هلندی بود به نام «یوهان گئورگ مِزگر». در ابتدا زندگینامه مختصری از این دو نفر خواهیم داشت و سپس خواهیم دید که چرا چنین اختلاف نظرهایی مورد بحث بوده است.

 

معرفی پِر هنریک لینگ

پِر هنریک لینگ (1839-1776) یک مربی سوئدی و پیشگام پزشکی در فیزیوتراپی بود. در طول زندگی خود، لینگ اغلب از بیماری‌های جسمی مانند روماتیسم، بیماری‌های ریوی و نقرس رنج می‌برد. با این حال، او علاقه‌ای به شمشیر بازی پیدا کرد و شروع به مشاهده تغییرات مثبت در سلامتی خود، به ویژه در مورد نقرس کرد.

تصویر لینگ پدر ماساژ

پیشرفت‌های سلامتی کسب شده لینگ را مجذوب شمشیر بازی کرد. اما او خیلی زود متوجه شد که شمشیر بازی برای دستیابی به سلامتی مطلوب کافی نیست. به همین ترتیب، او تصمیم گرفت خود را وقف آمادگی جسمانی و فرهنگ کند. وی فیزیولوژی پزشکی، آناتومی و سایر اشکال ورزشی را مطالعه کرد، به ویژه سیستم ژیمناستیک دانمارکی. لینگ در طی تحصیلات خود در زمینه فیزیولوژی و ورزش، سرانجام سیستمی از ورزش و ژیمناستیک را ایجاد كرد كه آن را ژیمناستیك پزشكی نامید.

ژیمناستیک پزشکی شامل ورزش‌های سبک، کشش و حتی برخی از تکنیک‌های ماساژ بود. با این حال، او چیزی را که به طور مستقیم مربوط به هر نوع ماساژ باشد، نه استفاده کرد و نه نوشت. در واقع، او حتی تکنیک‌های جدید خود را “سیستم جنبش سوئد” نامید.

در سال 1813، لینگ مؤسسه ژیمناستیک سلطنتی مرکزی را تأسیس کرد، که به سیستم او اعتبار ملی بخشید. و در سال 1835، لینگ به آکادمی سلطنتی سوئد انتخاب شد. که بالاترین افتخار ملی است که به یک دانشگاهی در سوئد اعطا می‌شود. «پر هنریک لینگ» در سال 1839 بر اثر بیماری سل درگذشت، اما میراث وی ماندگار شد. خصوصاً در تاریخ ماساژ درمانی، جایی که وی هنوز هم با جنجال به عنوان پدر ماساژ شناخته می‌شود.

 

مختصری از زندگی یوهان گئورگ مِزگر

بنیانگذار واقعی ماساژ سوئدی، پزشک هلندی «یوهان گئورگ مزگر» است. مانند لینگ، مزگر علاقه رسمی به ژیمناستیک داشت که به طور منظم در مؤسسه ژیمناستیک در وسترمارکت در آمستردام تمرین می‌کرد. مؤسسه ژیمناستیک به دلیل پیشرفت پزشکی در درمان اسکولیوز و سایر ناهنجاری‌های اسکلتی مورد توجه قرار گرفت. مزگر به دلیل استعدادش در ژیمناستیک و داشتن درک فیزیولوژی، شناخته شد. او تشویق شد که به طور رسمی پزشکی بخواند، که این کار را در دانشگاه لیدن انجام داد.

یوهان جورج مزگر و ماساژ سوئدی

هنگام اتمام تحصیلات پزشکی، مزگر مجاز به استفاده از “روش‌های اصطکاک” فرانسوی در بیماران با پیچ‌خوردگی جزئی بود. وی در سال 1868 امتحان دکترا را گذراند و رساله‌ای 47 صفحه‌ای درباره درمان Distorio Pedis با اصطکاک نوشت که به عنوان پایه درمانی ماساژ سوئدی است.

تا سال 1871، مزگر به عنوان پزشک شهرت زیادی پیدا کرد و خدمات وی دائماً مورد تقاضای مؤسسات اروپا بود. یوهان مزگر سرانجام آمستردام را ترک کرده و در پاریس اقامت گزید. جایی که تا زمان مرگ در سال 1909 در سن 71 سالگی باقی ماند.

 

مزگر چه تکنیک‌هایی را در ماساژ سوئدی تعریف کرد؟

برای ایجاد ماساژ سوئدی، مزگر پنج روش اساسی را تعریف كرد كه در نام‌گذاری آن‌ها از اصطلاحات فرانسوی استفاده می‌كرد. دلیلی كه ما می‌توانیم ماساژ سوئدی را به او نسبت دهیم. این پنج تکنیک اصلی عبارتند از:

 

Effleurageاستروک‌های نرم و طولانی

Petrissageورز دادن عضلات

Frictionحرکات مالشی مدور و اصطکاکی

Tapotementحرکات ضربه ای

Vibrationلرزش عضلات خاص

 

منبع سردرگمی در تاریخچه ماساژ سوئدی

منظور از ماساژ سوئدی سبک ماساژ است که به درستی از پنج تکنیک ماساژ که قبلاً ذکر شد تشکیل شده است. مشارکت لینگ در فیزیوتراپی مدرن به طور گسترده‌ای شناخته شده است. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، ماساژ سوئدی مدرن دارای چند عبارت اصلی است که به زبان فرانسه است، در حالی که هیچ یک از نوشته‌های لینگ شامل این عبارات فرانسوی نیست. علاوه بر این، او هرگز از عمل خاص خود به عنوان یک نوع یا روش ماساژ یاد نمی‌کند. به همین ترتیب، مِزگر برای کدگذاری این تکنیک‌های خاص ماساژ و اختراع ماساژ سوئدی اعتبار کسب می‌کند. و به طور قطع می‌توان گفت مخترع ماساژ سوئدی مزگز است.

سرانجام اصطلاحات فرانسوی سیستم مزگر از توصیفات استفاده شده در ژیمناستیک سوئدی لینگ جدا نشدند. با گذشت زمان، کتاب‌های درسی ماساژ درمانی همچنان به چاپ این نام غلط ادامه می‌دهند و بنابراین بعنوان اصطلاحات شناخته می‌شوند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این توضیحات لفظی به منظور بی اعتبار کردن لینگ یا کمک‌های بهداشتی وی نیست. درعوض، هدف این است که فقط به کسانی که مدیون آن‌ها هستیم اعتبار بدهیم.

جالب اینجاست که این نوع ماساژ با پنج تکنیک اصلی فقط در کشورهای انگلیسی و هلندی زبان و همچنین مجارستان، ماساژ سوئدی نامیده می‌شود. بقیه دنیا، از جمله خود سوئد، این نوع ماساژ را با نام ماساژ کلاسیک می‌شناسند. صرف‌نظر از شخصی که این نوع ماساژ یا نام ماساژ را اختراع کرده است، اصطلاحاً ماساژ سوئدی ترکیبی مؤثر از تکنیک‌ها است که احتمالاً شناخته‌شده‌ترین و متداول‌ترین روش جامع برای کاهش درد و استرس ذهن و روح و بدن می‌باشد.

1+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *