چگونه ماساژ سوئدی کیفیت خواب شما را افزایش می‌دهد؟

در عصری که همراه با بی‌قراری است، اهمیت خواب با کیفیت را نمی‌توان نادیده گرفت. در تعقیب خواب خوب شبانه، شاید نادیده گرفتن رویکردهای غیرپزشکی آسان است ولیکن ما به شما توصیه می‌کنیم که توجه خود را به یکی از این رویکردها که ماساژ است جلب کنید. ماساژ که به دلیل اثرات آرام‌بخش آن شناخته شده است، قرن‌هاست که برای کاهش ناراحتی‌های فیزیکی استفاده می‌شود. اما آیا می‌دانستید که می‌تواند خواب شما را نیز بهبود بخشد؟ در واقع، از نظر علمی ثابت شده است که هم کیفیت و هم مدت خواب را بهبود می‌بخشد. بنابراین، هموطنان، خود را برای شروع یک سفر آرام آماده کنید، زیرا ما به شما خواهیم گفت که چگونه آموزش ماساژ توسط یکی از اعضای خانواده می‌تواند بلیط تمامی خانواده به سرزمین رؤیایی باشد.

تأثیر ماساژ بر بهبود خواب

علم پشت خواب و ماساژ

خواب، که اغلب به عنوان یک راه‌اندازی مجدد برای بدن در نظر گرفته می‌شود، بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که ما تصور می‌کنیم. خواب فقط خاموش شدن بدن نیست. در عوض، این یک فرآیند پویا است که شامل مراحل متعددی است که بر سلامت کلی شما تأثیر می‌گذارد. دو نوع اصلی خواب وجود دارد: خواب حرکت سریع چشم (REM) و خواب غیر REM یا Non-REM . که هر مرحله نقش اساسی در استراحت شما دارد. خواب Non-REM دارای سه مرحله است که از خواب سبک به خواب عمیق تبدیل می‌شود. سپس خواب REM می‌آید که اغلب با رؤیاهای واضح همراه است. این مراحل در مجموع یک چرخه‌ی خواب را تشکیل می‌دهند که ما چندین بار در شب آن را طی می‌کنیم. خواب نه تنها برای بازیابی انرژی، بلکه برای تثبیت خاطرات، یادگیری و تنظیم احساسات نیز ضروری است.

ارتباط بین ماساژ و خواب در تنظیم هورمونی بدن ما نهفته است. ثابت شده است که ماساژ سطح سروتونین را افزایش می‌دهد، هورمونی کلیدی که به تولید ملاتونین – تنظیم کننده طبیعی خواب بدن ما کمک می‌کند. ماساژ به طور قابل توجهی سطح سروتونین و دوپامین را در بدن افزایش می‌دهد و به طور بالقوه به افراد مبتلا به مشکلات خواب کمک می‌کند. علاوه بر این، ماساژ سطح کورتیزول، یک هورمون استرس را کاهش می‌دهد، که اغلب با خواب تداخل می‌کند، زیرا به نظر می‌رسد کمبود خواب با افزایش کورتیزول مرتبط باشد.

 

سبک‌های ماساژ برای بهبود خواب

هنگامی که صحبت از استفاده از ماساژ برای افزایش خواب می‌شود، تکنیک اهمیت دارد. در اینجا سه سبک محبوب ماساژ وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند در خواب آرام فرو بروید:

¤ ماساژ سوئدی

این رایج‌ترین نوع ماساژ است. شامل ضربات نرم، طولانی، ورز دادن، همراه با ضربات سبک، ریتمیک و ضربه‌ای روی بالاترین لایه عضلات است. این حرکات با کاهش تنش عضلانی و شکستن «گره‌های عضلانی» باعث آرامش و انرژی می‌شوند. مطالعه انجام شده نشان داد که ماساژ سوئدی تأثیر قابل توجهی بر بهبود کیفیت خواب، به ویژه در افراد مبتلا به اختلالات خواب دارد.

 

¤ ماساژ بافت‌های عمیق یا دیپ تیشو

ماساژ بافت عمیق روش دیگری است که به دلیل اثربخشی آن در بهبود خواب شناخته شده است. این روش شامل اعمال فشار شدیدتر با استفاده از افلوراژهای آهسته و عمدی است که بر روی لایه‌های ماهیچه‌ها، تاندون‌ها یا سایر بافت‌های عمیق زیر پوست شما متمرکز می‌شود. ماساژ بافت عمیق می‌تواند کاملاً بهبودی باشد. الگوهای مزمن تنش را تسکین می‌دهد و به آسیب‌های عضلانی کمک می‌کند. بر اساس مطالعاتی که انجام شده است ماساژ بافت عمیق به طور قابل توجهی کیفیت خواب و کارایی خواب را در ورزشکاران بهبود می‌بخشد و پتانسیل آن را برای مخاطبان وسیع‌تری نشان می‌دهد.

 

¤ ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال بهبود کیفیت خواب هستند. این تکنیک ماساژ فشار نرم و ملایم را با استفاده از روغن‌های ضروری ترکیب می‌کند. ماسور معمولاً تصمیم می‌گیرد از کدام روغن‌های ضروری استفاده کند، اما در صورت تمایل می‌توانید به آن‌ها اطلاع دهید. اسانس‌ها قبل از استفاده رقیق می‌شوند و همراه با روغن یا لوسیون در طول ماساژ استفاده می‌شوند. این روغن‌ها نه تنها بوی خوبی دارند، بلکه اعتقاد بر این است که خواص درمانی مختلفی نیز دارند. به عنوان مثال، اسانس اسطوخودوس به دلیل خواص آرام‌بخش شناخته شده است که آن را به یک کمک عالی برای خواب تبدیل می‌کند.

گنجاندن این تکنیک‌های ماساژ در روتین شبانه شما می‌تواند کیفیت خواب شما را به شدت بهبود بخشد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که همه افراد متفاوت هستند، و این‌که چه چیزی بهترین کار را انجام می‌دهد به سطح راحتی شخصی، سلامتی و سبک زندگی شما بستگی دارد.

 

تأثیر ماساژ منظم بر خواب

فواید یک جلسه ماساژ می‌تواند قابل توجه باشد. تصور کنید که یک رژیم ماساژ ثابت چه کاری می‌تواند برای خواب شما انجام دهد! در حالی که هیچ پاسخ یکسانی برای همه وجود ندارد، مطالعات به طور مداوم نشان داده‌اند که ماساژ منظم می‌تواند منجر به بهبود کیفیت و مدت خواب شود.

 

یافتن متخصص ماساژ مناسب

پیدا کردن یک متخصص ماساژ  معتبر گامی مهم در سفر شما برای خواب بهتر است. به یاد داشته باشید که شما به فردی هستید که بتواند در بهبود مشکل شما کمک کننده باشد، نه این‌که مشکلات دیگری را برای شما به وجود آورده باشد. بنابراین دنبال افرادی باشید که در آموزشگاه ماساژ معتبر زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای به صورت تخصصی و حرفه‌ای آموزش دیده باشند. فراموش نکنید که به توصیه‌های مربوط به تخصص ماسورها در تکنیک‌های تقویت خواب توجه کنید.

 

ادغام ماساژ در روال شبانه شما

در حالی که ماساژ حرفه‌ای یک ابزار عالی برای افزایش خواب است و در مطالعات مختلف تأثیر ماساژ بر بهبود خواب به اثبات رسیده است، اقداماتی نیز وجود دارد که می‌توانید در خانه برای به حداکثر رساندن این مزایا انجام دهید.

 

نکاتی در مورد ماساژ در منزل

زیبایی ماساژ این است که می توانید برخی از تکنیک‌ها را در خانه نیز به کار ببرید. خود ماساژی یا ماساژ توسط شریک زندگی می‌تواند به عنوان بخشی از روتین شبانه شما مؤثر باشد. با یک محیط راحت و آرام شروع کنید. از روغن‌های معطر برای بهبود تجربه آرامش استفاده کنید. به یاد داشته باشید، هدف این است که بدن و ذهن خود را برای آماده شدن برای خواب آرام کنید.

 

آماده‌سازی ذهن و بدن برای خواب بعد از ماساژ

پس از ماساژ، حفظ حالت آرامش در آمادگی برای خواب بسیار مهم است. سعی کنید از تکنیک‌های آرامش‌بخش مانند تمرینات تنفس عمیق یا مدیتیشن استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض نمایشگرهایی که نور آبی ساطع می‌کنند را محدود کنید، که می‌تواند در چرخه خواب شما اختلال ایجاد کند. یک حمام گرم یا یک فنجان چای گیاهی مانند بابونه نیز می‌تواند اثرات آرامش‌بخش ماساژ شما را تکمیل کند.

 

شروع سفرِ ترکیب ماساژ برای خواب بهتر یک تجربه روشنگر است. درک علم پشت خواب، کاوش در تکنیک‌های مختلف ماساژ، درک مزایای درمان منظم، درک تأثیر ماساژ بر بهبود خواب، یافتن متخصص مناسب، و ادغام ماساژ در روتین شبانه شما؛ هر قدم شما را به خواب آرامی که شایسته آن هستید نزدیک می‌کند. به یاد داشته باشید، این یک سفر صبر، پشتکار و شخصی‌سازی است. شما فقط برای خواب بهتر کار نمی‌کنید؛ شما در حال سرمایه‌گذاری برای سلامتی و شادتر بودن خود هستید. رویاهای‌تان شیرین!

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *