رایج‌ترین عوارض جانبی رفلکسولوژی

رایج‌ترین عوارض جانبی رفلکسولوژی

چه کسی فکرش را می‌کرد که تنها با تحریک پایانه‌های عصبی و نقاط بازتابی در دست و پا، گردش خون شما بهبود یابد. و مواد مغذی و اکسیژن به درستی در سراسر بدن توزیع شود؟ به همین دلیل است که رفلکسولوژی پا با استقبال مثبتی روبرو شد. و خود را به عنوان یکی از اَشکال چشمگیر درمان جایگزین معرفی کرد.

عوارض جانبی رفلکسولوژی

با زندگی پر از استرس، چه کسی نمی‌خواهد برای بهبود سلامت خود تلاش کند؟ خلاص شدن از شر مواد زائد درست مانند پاک کردن بدن از هرگونه سموم است. که باعث می‌شود فرد احساس جوانی کند. بهره‌وری کاری فرد با داشتن ذهن و بدن سالم کارآمدتر می‌شود. سلامت کلی فرد نیز به لطف مزایای بسیاری که رفلکسولوژی دارد، در درازمدت بسیار بهبود می‌یابد.

با این وجود، همان‌قدر که رفلکسولوژی به داشتن شهرت ایمن مشهور است، ولی بسیار مهم است که چه کسی آن را انجام دهد. آموزش رفلکسولوژی به صورت صحیح به افراد مهارت و در نهایت تجربه کاری بهینه را می‌دهد. مواردی وجود دارد که افراد علائم و عوارض جانبی زیادی دارند. این عوارض پس از مدتی خفیف می‌شوند. اما مطالعه آن‌ها به شما فرصت بیشتری برای مقابله می‌دهد.

 

عوارض رفلکسولوژی

رفلکسولوژی نوعی ماساژ دست و پا است. که به عنوان یک درمان جایگزین برای کاهش علائم برخی از بیماری‌ها و تجدید انرژی بدن استفاده می‌شود. حتی اگر پاها نقطه کانونی هستند، می توان به دست‌ها نیز فشار وارد کرد. رفلکسولوژیست‌ها بر این باورند که ماساژ و تحریک نقاط رفلکس خاص و پایانه‌های عصبی در پا باعث افزایش گردش خون می‌شود. تا اکسیژن و مواد مغذی در سراسر بدن توزیع شود و سموم دفع شوند. در حالی که به نظر می‌رسد عوارض جانبی حداقل است، برخی از موارد وجود دارد که باید مراقب آن‌ها بود.

   Ο ناراحتی و درد

اگر قبلاً رفلکسولوژی را امتحان کرده‌اید، ممکن است متوجه احساس ناراحتی و درد شده باشید. این یک مشکل رایج است که اکثر مبتدیان در اولین جلسات رفلکسولوژی با آن مواجه می‌شوند. چرا این اتفاق می‌افتد؟ خوب ممکن است دست‌ها/ پاهای شما به فشاری که برای اولین بار اتفاق می‌افتد عادت نداشته باشند. صدها هزار پایانه عصبی در پاهای شما وجود دارد، و تصور کنید همه آن‌ها برای اولین بار به یکباره تحریک می‌شوند. بنابراین درد در دست و پا در رفلکسولوژی بسیار رایج است.

   Ο سرماخوردگی یا آنفولانزا

رفلکسولوژی به طور کلی به عنوان یک روش درمانی ایمن در نظر گرفته می‌شود. اما در برخی موارد، افراد پس از آن علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا پیدا می‌کنند. پزشکان از آن به عنوان یک بحران شفابخش یاد می‌کنند که با دفع سموم مضر بدن اتفاق می‌افتد. ممکن است آبریزش بینی ناشی از احتقان سینوسی یا سرفه کردن مخاط از ریه‌ها با پاک شدن مجاری برونش‌ها را تجربه کنید.

   Ο خستگی

ممکن است متوجه خمیازه کشیدن خود شوید. در واقع، به خواب رفتن در طول ماساژ و احساس خستگی پس از آن بسیار طبیعی است. اگر هم خستگی و هم سردرد را تجربه می‌کنید، ممکن است اضطراب باشد، که بسیاری از افراد در شروع بیماری یا هنگام شروع درمان جدید تجربه می‌کنند. برخی از افراد نیز زمانی که احساس خستگی می‌کنند دچار سردرد می‌شوند. از آن‌جایی که به نظر می‌رسد این دو عارضه جانبی دست به دست هم می‌دهند، سردرد معمولاً پس از بازگشت انرژی از بین می‌رود.

   Ο واکنش‌های عاطفی

ممکن است واکنش‌های احساسی مختلفی را در طول یا بعد از درمان‌های رفلکسولوژی تجربه کنید. برخی از افراد احساس آرامش می‌کنند. یا دوست دارند بخندند. و برخی دیگر تمایل به گریه کردن دارند. یک حالت آرامش شدید حتی ممکن است باعث ایجاد احساس سبکی در شما شود. اگر احساس عاطفی ناراحت کننده است، سعی کنید با خود ملایم باشید و اعتماد کنید که هر احساس طاقت فرسایی باید از بین برود.

   Ο پاهای حساس

حساسیت، افزایش حساسیت، سوزن سوزن شدن یا احساس سوزن سوزن شدن در پاها عوارض جانبی موقتی در طول یا بعد از اولین جلسه رفلکسولوژی هستند.

   Ο تغییر در دمای بدن

گاهی اوقات، دمای بدن در واکنش به درمان رفلکسولوژی تغییر می‌کند. بسیاری از اعصاب در طول جلسه تحریک می‌شوند. بنابراین طبیعی است که بدن در مقابل واکنش نشان دهد. بدن به طور معمول شروع به احساس گرما یا سردی می‌کند و با این کار، برخی از افراد این عوارض جانبی را به دلیل شباهت‌های عجیب و غریب آن‌ها به عنوان علائمی شبیه آنفولانزا اشتباه می‌گیرند.

اما درمانگران تضمین می‌کنند که این اتفاق کاملاً طبیعی است. و معمولاً برای مدت طولانی دوام نمی‌آورد. ممکن است کمی ناراحتی به همراه داشته باشد، اما هنوز این فرصت وجود دارد که این جلسه به بهترین ماساژ پا تبدیل شود که در این مدت انجام داده‌اید.

   Ο شکستگی استخوان

این مورد آخر احتمالاً یکی از کمترین خطرات رفلکسولوژی است. ولیکن چون احتمال آن وجود دارد (هر چند اندک)، نیاز به ذکر آن احساس می‌شود. اگر فشار بیش از حد در حین رفلکسولوژی دست و پا وارد شود، بیمار در معرض خطر شکستگی استخوان یا شکستگی انگشت قرار می‌گیرد! وقتی با یک متخصص رفلکسولوژیست کار می‌کنید که مراقبت، تجربه و دانش لازم برای ارائه درمان مناسب را ندارد، چنین اتفاقی می‌تواند رخ دهد. شبیه یک ماساژ وحشتناک با ماسوری است که نمی‌داند چه می‌کند! در این شرایط احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر است. یکی از راه‌هایی که می‌توانید از آن جلوگیری کنید این است که تحقیقات خود را انجام دهید و یک بازتاب‌شناس را انتخاب کنید که با تجربه باشد و بداند چه کار می‌کند.

 

عوارض جانبی غیر معمول

حالت تهوع، تعریق زیاد، تشنگی سیری ناپذیر و بثورات پوستی از دیگر عوارض جانبی احتمالی است. رفلکسولوژیست‌ها می‌گویند که حالت تهوع ممکن است به دلیل اثر دفع سموم از بدن شما باشد. برای کمک به کاهش ناراحتی، مقدار زیادی آب بنوشید. هیدراته ماندن نیز به حذف سموم از کلیه، مثانه و کبد کمک می‌کند. یکی دیگر از راه‌های مبارزه با حالت تهوع، لقمه‌های کوچک و آهسته جویدن هنگام غذا خوردن است. از خوردن غذاهایی که چربی یا قند بالایی دارند خودداری کنید. زیرا هضم آن‌ها بیشتر طول می‌کشد. برخی از افراد ممکن است یک یا دو روز پس از دفع، تکرر ادرار یا اجابت مزاج را تجربه کنند، زیرا بدن سم‌زدایی می‌کند.

 

مدت زمان ماندگاری

عوارض جانبی رفلکسولوژی به طور معمول بیش از 24 ساعت طول نمی‌کشد. اما در برخی موارد، افراد ممکن است تا چند روز پس از آن ناراحتی خفیف را تجربه کنند. علائم تحت درمان ممکن است در واقع قبل از شروع بهتر شدن بدتر شوند. این معمولاً به این معنی است که بدن شما در حال واکنش است. اگر علائم همچنان بدتر می‌شوند. یا اگر بعد از یک یا دو روز متوجه علائم جدیدی شدید، فوراً آن را به پزشک و متخصص رفلکسولوژی گزارش دهید. علائم طولانی مدت می‌تواند ناشی از عدم اجرای صحیح تکنیک‌ها توسط ماسور باشد. اگر خود ماسور هستید برای آموزش ماساژ باید دنبال آموزشگاه ماساژ معتبر تحت نظر مدرسین علمی و همگام با استانداردهای جهانی باشید. اگر فردی هستید که ماساژ را دریافت می‌کنید به خوبی تحقیق کنید و برای جلسات بهبودی خود به افراد متخصص مراجعه نمائید.

 

هشدار

همیشه قبل از برنامه‌ریزی درمان رفلکسولوژی با پزشک خود مشورت کنید. برخی از مشکلات سلامتی، از جمله مشکلات تیروئید، صرع، دیابت، زخم پا، نقرس یا سایر مشکلات گردش خون پا، نباید با رفلکسولوژی درمان شوند. در برخی موارد، رفلکسولوژی می‌تواند با داروهای تجویز شده تداخل داشته باشد.

نباید به نقاط رفلکس خاصی روی پای بیماران سرطانی فشار وارد شود. انجمن سرطان آمریکا هشدار می‌دهد که اگر دستکاری توسط یک متخصص آموزش دیده و با تجربه در کار با بیماران سرطانی انجام نشود، ممکن است عوارضی ایجاد شود. سرطانی که به استخوان‌ها گسترش یافته است، در صورت اعمال فشار فیزیکی به ناحیه، خطر شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد.

زنان باردار نباید در سه ماه اول بارداری تحت درمان قرار گیرند.

افرادی که تعداد پلاکت‌هایشان پایین است نباید از درمان‌های رفلکسولوژی استفاده کنند. زیرا تمایل دارند به راحتی در اثر فشار کبود شوند.

 

عوارض جانبی رفلکسولوژی فقط نشان می‌دهد که بدن به درمان پاسخ می‌دهد. به جای این‌که خودتان را در مورد وقوع آن‌ها نگران کنید، باید آن را مثبت ارزیابی کنید. این عوارض معمولاً طولانی نیستند و شدید نیستند. رفلکسولوژی به طور کلی یک شکل جایگزین ایمن از درمان تقریباً برای همه است. اما اگر علائم به مرور زمان بهبود نیافت یا بدتر شد، توصیه می‌شود با درمانگر یا پزشک خود مشورت کنید.

1+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *